Son nesilleri saymazsak Mac bilgisayarlar genelde oyun odaklı kullanılan bilgisayarlar değil. Tabii ki oyun odaklı olmasa da bu alanda da yararlanılan seriler var. Hatta büyük platformların macOS destekleri de oldukça başarılı. Bu konuda en iyi örneklerden birisi de Steam. Valve yapımının en az Windows sürümleri kadar başarılı macOS uygulaması var. Fakat her ne kadar Steam macOS desteği başarılı olsa da her platformda olduğu gibi bu platformda da belirlenen bir kullanım ömrü var.

Yapılan yeni açıklamada bu konuda Valve’nin yeni kararlar aldığını ortaya koyuyor. Buna göre bazı macOS sürümleri için Steam desteği tamamen son buluyor.

 Steam Desteği Kesilen Seriler

Tabii ki Steam desteğinin kesilmesinin nedeni belli. Desteğin kesilmesinin nedeni bu sürümlerin kullanıcı kitlesinin çok azalması ve tabii ki bu sürümlerin eskimesi. Benzer uygulamaların belli aralıklarla düzenlendiğini biliyoruz. Desteği kesilen işletim sistemi sürümlerinden söz ederek devam edelim.

Valve tarafından yapılan açıklamaya göre artık, macOS 10.7 Lion, macOS 10.8 Mountain Lion, macOS 10.9 Mavericks ve macOS 10.10 Yosemite sürümlerinde Steam kullanımı mümkün olmayacak. Saydığımız bu işletim sistemi sürümlerinde kullanımın sona ereceği tarih ise 1 Ocak 2019 olarak açıklandı. 2019 yılına girilmesiyle beraber söz konusu sürümlerde Steam’ı kullanmak mümkün olmayacak.

Steam macOS desteği

Bu süreye kadar kullanım devam edecek olsa da kullanım kısıtları olacağını da ekleyelim. Yeni güncellemelerle beraber Steam macOS sürümüne eklenen bazı özellikler, desteği kesileceği açıklanan modeller için geçerli olmayacak.

Bundan sonra gelecek olan güncellemelerde yine bu sürümler için geçerli olmayacak. En az macOS 10.11 El Capitan sürümünü kullanıyor olmak gerekecek. El Capitan sürümünü için güncellemelerin geçerli olacağını ekleyelim.

İLGİLİ HABER:  Yeni MacBook Tamir Edilebilme Konusunda Sınıfta Kaldı

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?