Facebook’un yeni sosyal medya stratejisi başta Facebook olmak üzere Facebook adı altında çalışan sosyal medya uygulamalarını da güncellemeye başlamıştı. İlk olarak Instagram üzerinde önemli değişiklikler yapan Facebook, şimdilerde ise Instagram uygulamasına ek olarak WhatsApp güncellemelerini de eklemeye başladı. Öncelikle iki taraflı şifreleme, ardından GIF desteği, GIF desteği ile beraber görüntülü görüşme derken WhatsApp anlık mesajlaşma uygulaması da bir hayli beğeni kazanmaya başladı. Artık çok daha işlevsel hale gelen uygulamanın tüm bu güncellemelerden sonra ise yapısının bir hayli değiştiğini de söylemek gerekiyor. Artık çok daha fazla özelliğinin de olması WhatsApp’ın çalışma mantığında da değişikliklere gitmesine neden oldu.

Artık Özellikleri Desteklemeyen Telefonlarda WhatsApp Yok

Bu noktada WhatsApp’ın son aldığı kararla beraber akıllı telefon desteğini de yeniden gözden geçireceği de açıklandı. Yapılan çalışma ile beraber anlık mesajlaşma uygulaması artık tüm bu yeni özelliklerini desteklemeyen akıllı telefonlarla ilişkisini kesecek. Zira bu akıllı telefonlar üzerinden artık WhatsApp kullanımı yapamayacaksınız. Eski seriler için uygulama mağazalarından da tamamen kaldırılacağı da açıklanan uygulamanın sadece Android değiş iOS için de benzeri bir sistem kullanacağını da belirtelim.

WhatsApp-Desteği

Kararın açıklanmasının hemen ardından WhatsApp’ın hangi işletim sistemlerinden desteğini keseceği de ortaya çıkmaya başladı. Bu noktada ilk desteği kesilecek olan eski iOS işletim sistemleri açıklandı.

Eski iOS Desteği Kesiliyor

Uygulamanın iOS 6 ve önceki sürümler için uygulama desteğinin kesileceğini belirtelim. Bir dönem Apple’ın iPhone 4 serisi ile beraber en çok kullanılan işletim sistemi versiyonu olan iOS 6 desteğinin kesilmesiyle beraber güncellenmeyen akıllı telefonlarda da artık WhatsApp kullanılamayacak. Uygulamanın yeni özelliklerinin çalışmasında sorunların oluştuğu açıklandığı için böyle bir yola başvuran WhatsApp’ın aynı sistemi Android işletim sistemi için de kullanacağı belirtiliyor. Fakat Android işletim sistemlerinde desteği kesilecek olan sürüm biraz daha eski bir sürüm. Zira desteği kesileceği açıklanan sürümler Android 2.X serisi sürümler. Bu serinin üstü akıllı telefonlarda WhatsApp kullanımı devam edebilecek.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?