Bazı iPhone Modellerinde Kalıcı Güvenlik Açığı Olduğu Ortaya Çıktı

0
358
iPhone Güvenlik Açığı

iPhone akıllı telefonlarında kullanılan iOS işletim sistemi, içe dönük kullanılan yazılımlardan bir tanesi. Dışa yönelik çok fazla bir açılımı olmaması ve en önemlisi de dışarıdan yüklenecek herhangi bir yazılım için çok daha güvenli bir işletim sistemi olması nedeniyle, iPhone akıllı telefonlar Android akıllı telefonlara göre daha güvenli gösteriliyor.

Her ne kadar son dönemde karşılaşmıyor olsak da Jailbreak işlemi ise iOS işletim sisteminin sınırlarının biraz daha açılmasını sağlıyor. Dışarıdan program yüklemeye izin verilmesinin dışında, kendi uygulama mağazalarının da kullanılmasını sağlayan işlem, bir hayli sık tercih ediliyordu.

Fakat yeni sürümlerde yapılan çalışmalar, iPhone Jailbreak işleminin önüne geçti. Artık çok kapsamlı güvenlik açıkları bulunmuyor. En azından biz öyle biliyoruz. Ortaya çıkan son haberler, farklı bir güvenlik açığının bulunduğunu gösteriyor.

iPhone Güvenlik Açığı

Bir Twitter kullanıcısı tarafından paylaşılan açık, sadece Jailbreak için değil benzeri işlemler için de telefonu uygun hale getiriyor. Açığın belli iPhone modellerinde yer aldığını da belirtelim. Paylaşım yapan geliştiriciye göre bu açık, iPhone 4s modelinden iPhone X ve iPhone 8 serisine kadar devam ediyor.

Daha yeni serilerde herhangi bir açık olmadığı konusunda bilgiler veriliyor. Açığın kaynağı ise standartlardan biraz daha farklı. Güvenlik açığı, iOS işletim sisteminin ilk kurulumu sırasında karşımıza çıkıyor. Önyükleme sırasında kullanılan bir kod içerisinde yer aldığı belirtilen açığın güncellemeler ile kapatılması mümkün değil.

iPhone Güvenlik Açığı

Zaten iPhone 4s modellerinden bu yana açığın devam etmesinin ana nedeni de bu. Açığa erişilmesi için ise cihaza ulaşılması gerektiği belirtiliyor. Yani cihaza fiziksel erişim sağlanması ve kablo bağlantısının kurulması gerekiyor.

iPhone akıllı telefonlarında yer alan bu güvenlik açıklarının ne kadar doğruyu yansıttığı da tartışılır. Apple’ın bu konuda çok fazla bir bilgi paylaşımı yapmadığını da belirtelim. Muhtemelen yeni akıllı telefonlarda bu açık fark edildiği için kapatıldı.

İLGİLİ HABER:  iPhone 7 Satış Verileri Şaşırttı

iPhone X modellerinden sonra gelen akıllı telefonlarda söz konusu yazılım açığının bulunmadığı belirtiliyor. Apple’ın iddialara karşı bir açıklama yapıp yapmayacağı ise başka bir merak konusu.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?