Batarya Garanti Kapsamına Girer mi?

0
1481
batarya garanti kapsamına girer mi

Akıllı telefon satın alırken dikkat edilmesi gereken önemli noktalardan biri de garanti konusudur. Garanti süresi, hangi durumların garanti kapsamına girdiği, servis imkanları gibi şartlar tüketicinin mutlaka dikkat etmesi gereken konular arasında yer alıyor. Akıllı telefon kullanıcılarının garanti konusunda en çok merak ettiklerinden biri de bataryanın garanti kapsamına girip girmediğidir. Telefon satın aldığınızda batarya garanti kapsamına girer mi sorusunu cevaplamaya çalıştık.

Öncelikle hangi marka olursa olsun, sıfır bir akıllı telefon satın alıyorsanız yürürlükteki kanunlar gereği ürünün en az 2 yıl garanti süresi olmalıdır. Garantisi olmayan veya 2 yıldan az garanti süresi olan ürünlerden uzak durun ve hatta böyle bir durumla karşılaşırsanız ilgili makamlara gerekli şikayetleri yapın. Bazı firmalar garanti süresini 2 yıldan fazla olarak da sunabilmektedir. Bu durum ilgili markanın tercih edilebilirliğini artırmaktadır. Ancak esas olan cihazın kalitesi ve markanın güvenilirliği olacağından, fazladan 1 yıl garanti tercihinizi belirlemenizde çok da önemli olmamalıdır.

Batarya Garanti Kapsamına Girer mi?

Kısaca şöyle cevaplayalım; Bir akıllı telefon satın aldığınızda, ürünün kutusunun içinden çıkan her şey garanti kapsamına girmektedir. Ancak burada önemli olan nokta, garantinin hangi şartlarda geçerli olacağıdır. Örneğin, ürünü düşmesi sonucu fiziksel hasar meydana gelmesi veya suyla temas etmesi gibi durumlar kullanıcı hatası olarak kabul edilmekte ve garanti kapsamına girmemektedir. Ancak ürünün teknik özelliklerinde su geçirmezlik derecesi mevcutsa ve örneğin yağmur damlası kadar suyla temas etmesi halinde oluşabilecek arızalar da garanti kapsamına girebilmektedir. Gelelim asıl konumuz olan batarya garanti kapsamına girer mi sorusunun cevabına.

Batarya Garanti Kapsamına Girer

Yukarıda belirttiğimiz gibi akıllı telefonunun kutusundan çıkan her şey garanti kapsamına girdiğinden, batarya da 2 yıllık garanti kapsamına girmektedir. Bataryaya fiziksel bir hasar vermediğiniz sürece bu garanti devam edecektir.

Örneğin, akıllı telefon batarya sorunları arasında en çok karşılaşılan batarya şişmesi sorunudur. Batarya şişmesi kullanıcı hatası değildir ve garanti kapsamına girmektedir. Tabii daha önce de belirttiğimiz gibi bu durumun 2 yıllık garanti süresi içinde oluşması ve dışarıdan bataryanın şişmesine neden olacak bir darbe veya su teması olmaması gerekmektedir.

Bu konuda kendimden de bir örnek vermek istiyorum. Geçtiğimiz yıl büyük bir teknoloji mağazasından bir akıllı telefon aldım. Daha sonra SIM kartımı 4.5 uyumlu SIM kart ile değiştirmek için GSM operatörümün iletişim merkezine gittim. Burada SIM kartımı değiştiren görevli, istersem telefonuma belli bir ücret karşılığı ek garanti satın alabileceğimi ve telefonun bataryasının da bu garanti kapsamına gireceğini belirtti. Tabii batarya her akıllı telefonda en çabuk performans kaybı yaşayan parça olduğu için teklif cazip geldi ve ek garantiyi satın aldım. Batarya konusunun nasıl olacağını sordum. Görevli, “bataryanın artık eskisi kadar performans göstermediğini düşündüğünüzde bizi telefonla arayın ve sizin için yeni bir batarya siparişi verelim. Batarya geldiğinde sizi arayalım ve gelip ücretsiz olarak değiştirin.” şeklinde cevap verdi.

Kulaklık ve Şarj Aleti de Garanti Kapsamına Girer

Akıllı telefonun kutusundan çıkan ve sık sık bozulabilen kulaklık ve şarj aleti gibi aksesuarlar da 24 aylık garanti kapsamına girmektedir. Bu aksesuarlarda oluşabilecek herhangi bir arıza durumunda, ilgili şirket aksesuarı yeni bir tanesi ile değiştirmek zorundadır.

Batarya garanti kapsamına girer mi? konusuyla ilgili sormak istediklerinizi aşağıdaki yorum bölümünü kullanarak bize iletebilirsiniz.

Diş beyazlatma

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?