Batarya Garanti Kapsamına Girer mi?

13
13889
batarya garanti kapsamına girer mi

Akıllı telefon satın alırken dikkat edilmesi gereken önemli noktalardan biri de garanti konusudur. Garanti süresi, hangi durumların garanti kapsamına girdiği, servis imkanları gibi şartlar tüketicinin mutlaka dikkat etmesi gereken konular arasında yer alıyor. Akıllı telefon kullanıcılarının garanti konusunda en çok merak ettiklerinden biri de bataryanın garanti kapsamına girip girmediğidir. Telefon satın aldığınızda batarya garanti kapsamına girer mi sorusunu cevaplamaya çalıştık.

Öncelikle hangi marka olursa olsun, sıfır bir akıllı telefon satın alıyorsanız yürürlükteki kanunlar gereği ürünün en az 2 yıl garanti süresi olmalıdır. Garantisi olmayan veya 2 yıldan az garanti süresi olan ürünlerden uzak durun ve hatta böyle bir durumla karşılaşırsanız ilgili makamlara gerekli şikayetleri yapın. Bazı firmalar garanti süresini 2 yıldan fazla olarak da sunabilmektedir. Bu durum ilgili markanın tercih edilebilirliğini artırmaktadır. Ancak esas olan cihazın kalitesi ve markanın güvenilirliği olacağından, fazladan 1 yıl garanti tercihinizi belirlemenizde çok da önemli olmamalıdır.

Batarya Garanti Kapsamına Girer mi?

Kısaca şöyle cevaplayalım; Bir akıllı telefon satın aldığınızda, ürünün kutusunun içinden çıkan her şey garanti kapsamına girmektedir. Ancak burada önemli olan nokta, garantinin hangi şartlarda geçerli olacağıdır. Örneğin, ürünü düşmesi sonucu fiziksel hasar meydana gelmesi veya suyla temas etmesi gibi durumlar kullanıcı hatası olarak kabul edilmekte ve garanti kapsamına girmemektedir. Ancak ürünün teknik özelliklerinde su geçirmezlik derecesi mevcutsa ve örneğin yağmur damlası kadar suyla temas etmesi halinde oluşabilecek arızalar da garanti kapsamına girebilmektedir. Gelelim asıl konumuz olan batarya garanti kapsamına girer mi sorusunun cevabına.

Batarya Garanti Kapsamına Girer

Yukarıda belirttiğimiz gibi akıllı telefonunun kutusundan çıkan her şey garanti kapsamına girdiğinden, batarya da 2 yıllık garanti kapsamına girmektedir. Bataryaya fiziksel bir hasar vermediğiniz sürece bu garanti devam edecektir.

İLGİLİ HABER:  Apple Watch İçin Üçünçü Parti Aksesuarlar, Değiştirilebir Kayışlar ve Ekstra Batarya Desteği

Örneğin, akıllı telefon batarya sorunları arasında en çok karşılaşılan batarya şişmesi sorunudur. Batarya şişmesi kullanıcı hatası değildir ve garanti kapsamına girmektedir. Tabii daha önce de belirttiğimiz gibi bu durumun 2 yıllık garanti süresi içinde oluşması ve dışarıdan bataryanın şişmesine neden olacak bir darbe veya su teması olmaması gerekmektedir.

Bu konuda kendimden de bir örnek vermek istiyorum. Geçtiğimiz yıl büyük bir teknoloji mağazasından bir akıllı telefon aldım. Daha sonra SIM kartımı 4.5 uyumlu SIM kart ile değiştirmek için GSM operatörümün iletişim merkezine gittim. Burada SIM kartımı değiştiren görevli, istersem telefonuma belli bir ücret karşılığı ek garanti satın alabileceğimi ve telefonun bataryasının da bu garanti kapsamına gireceğini belirtti. Tabii batarya her akıllı telefonda en çabuk performans kaybı yaşayan parça olduğu için teklif cazip geldi ve ek garantiyi satın aldım. Batarya konusunun nasıl olacağını sordum. Görevli, “bataryanın artık eskisi kadar performans göstermediğini düşündüğünüzde bizi telefonla arayın ve sizin için yeni bir batarya siparişi verelim. Batarya geldiğinde sizi arayalım ve gelip ücretsiz olarak değiştirin.” şeklinde cevap verdi.

Kulaklık ve Şarj Aleti de Garanti Kapsamına Girer

Akıllı telefonun kutusundan çıkan ve sık sık bozulabilen kulaklık ve şarj aleti gibi aksesuarlar da 24 aylık garanti kapsamına girmektedir. Bu aksesuarlarda oluşabilecek herhangi bir arıza durumunda, ilgili şirket aksesuarı yeni bir tanesi ile değiştirmek zorundadır.

Batarya garanti kapsamına girer mi? konusuyla ilgili sormak istediklerinizi aşağıdaki yorum bölümünü kullanarak bize iletebilirsiniz.

13 YORUMLAR

 1. Merhaba, Iphone telefonumun batarya sorunu için servise gittim, telefon İstanbul’a gönderildi. Telefonun 2 yıl garantisi ve ek olarak kasgosu var. Fakat İstanbul’dan aradılar ve Apple 1 Mart 2019 itibariyle 500’den fazla şarj yapılan bataryaları artık değiştirmediğini, istersem 300 TL’ye değiştirebileceklerini söylediler. Buradan gönderen servis te aradığında aynı şeyi ona da söylediler. Ben de herhangi bir işlem yapılmadan geri gönderilmesini istedim. Ne yapmamı önerirsiniz? Saygılar…

 2. Anladım, çok teşekkür ederim verdiğiniz cevap için, 500 şarj döngüsünü bilmiyordum siz de teyit etmiş oldunuz, tekrar teşekkürler, iyi çalışmalar.

 3. Iphone 6 tlf m şarz sorunundan garentiye gönderdim pil seviyesi%96 fakat pil döngüsü 680 ücretli pil degişimi diyor kvk fakat pil döngüsü 680 ise pil yüzdesi %80 den az göztermesi lazim diyor iphone bu orantısizlıga ragmen ücret talep ediyor ne yapmam lazım tlf mde güncel

   • fatih bey vermiş oldugunuz cvp icin tşk apple testlerinde 500 ve üzeri döngü gösreriyorsa pilin bittigi anlamına geliyor o halde % oranlar ne anlama geliyor pilde egerki % oranları pilin ömrünü veya gücünü gösterriyorsa ve bir orantısızlık varsa pilin bitmiş degilde arızalı oldugu anlama gelmezmi arızalı oldugu anlamına geliyorsa neden ücretli degişim talep ediyor apple

    • Apple pilin ömrüne garanti verirken 500 döngüde %80 azalmayı doğal sayıyor. Muhtemelen garanti şartlarına bile bunu koymuş olabilir. % gösteren uygulamaya da henüz beta yani deneme diyor. Bu uygulama hata yapabiliyor. Apple’ı kendi test programı var. Onun çıkaracağı sonuç önemli.

     • Fatih bey dünya devi appe bi kücücük pil % programını denemede olsa bu kadar hata yapıyorsa cok büyük bi acık ve başarısızlık degilmi ben beta diyerek başarısızlıgını kapatmaya calışıyor diyorum

 4. Merhaba, iphone 6s telefonumu bugün eskişehir zentech servise verdim. Batarya çabuk ısınıyor, ani kapanmalar oluyor vs bunun yanında telefonumda bir adet ölü piksel oluştu bu sorununda çözülmesini istedim fakat akşamına böyle bir servis raporu yazılmış. bu konuda ne yapabilirm . Servis Raporu
  Rapor : Pil Ömrü Seviyesi %75. Pil Döngü Sayısı 1089 Cihaz pil kapasitesinin, kullanım süresi ve seçtiğiniz ayarlara bağlı olarak zaman içerisinde tükenmiş olduğu tespit edilmiştir. Pilde üretim hatası tespit edilmemiş olduğu için garanti kapsamında pil veya diğer onarımlara uygun değildir. Cihazın pil harici başka bir problemi varsa ücretli pil onarımından sonra işlemlere devam edilir. Dilerseniz 289 TL karşılığında yeni ve orijinal pil değişim imkanından faydalanabilirsiniz.

 5. Merhaba, Telefonumun garantisi Temmuz’da bitiyormuş ve ben bunu unutarak telefonumun bataryasını değiştirdim ama telefonum da ki sorun hayla devam ediyor garantisi bu durumda yanıyor yanmıyor mu ? Yardımcı olabilir misiniz

 6. Merhabalar,
  5 mayısta kurumsal bir mağazadan ıphone 7 aldım. Telefon üzerinden bir ay bile geçmeden 2 haziran günü masanın üzerindeyken aniden şişeye başladı. Bayram dolayısıyla kargo şirketleri çalışmadığı ve mağazada patlama riskine karşılık ürünü teslim almadılar.Pazartesi günü rapor hazırlayıp göndereceklerini söylediler. Daha önce aldığım ıphone ürüne kasgo yaptırmıştım fakat bir işe yaramayınca bu Ürünü alırken kasgo yaptırmadım. Ürün değişiminde herhangi bir sorun çıkartırlar mı? Iphone bu gibi durumlarda nasıl bir yaklaşım seviliyor?
  Yardımlarınız ve anlayışınız için teşekkür ederim.

 7. Bende Huawei marka telefon var ve bataryası şişmiş büyük ihtimalle ve ekranı biraz kaldırmış kaldırdığı için de ekranda beyazla ma gibi 1.5 cm Lik leke oluşmuş bu garanti kapsamında ekranın değişmesi gerekli mi

 8. Merhabalar ben 2 ay önce hometech alfa 7LM tablet aldım bataryası çok düşük volt 3.7 mah2100 ben 3.7 volt 3800 mah batarya alıp takarsan sonra tabletin bi arızası olursa granti kapsarmı

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?