Artık iOS 9.3.2 ve iOS 9.3.3’e Geri Dönülemeyecek

0
49

Apple bir nevi savaş halinde olduğu PanGu ekibini bitirmeye kararlı gibi duruyor. Jailbreak hem cihazların işlevini hem de yazılımsal dengesini bozuyor düşüncesinde olan Apple geçtiğimiz aylarda yayınladığı iOS 9.3.2 ve iOS 9.3.3 sürümlerinin PanGu Jailbreak aracıyla kırılmasının ardından şu sıralar nihai bir karar verdi. Bu karara göre dün itibariyle geri dönmek istediğiniz bir iOS sürümüne geri dönüşler tamamıyla bitirildi. Şu sıralar Apple’ın gündeminde iOS 10 betaları olsa da en gözde sürüm olan iOS 9.3.4 ise tam destek alarak devam ediyor. Aynı zamanda PanGu ise 9.3.4 için Jailbreak çalışmalarını sürdürüyor.

Biraz geriye döndüğümüzde Mayıs ayının ortalarında piyasaya sürülen iOS 9.3.2 sürümü çok kısa bir süre içerisinde Jailbreak edilerek anlamını yitirmişti. Tabi bu süreçte Apple boş durmadı ve kısa sürede iOS 9.3.3 sürümünü bizlere iletti. Buraya kadarda sorun yoktu ancak 18 Temmuz itibariyle elimize geçen sürümün aradan 2 hafta geçtiğinde kırılmış olması bir anlamda üzücüydü. En azından bunun Apple için üzücü bir haber olduğunu söylemek mümkün.

Artik-iOS-9-3-2-ve-iOS-9-3-3-e-Geri-Donulemeyecek18 Temmuz’da yayınlanan sürümün PanGu tarafından 4 Ağustos’ta kırılmış olmasıyla birlikte ipler iyice gerildi. Bu soruna kökten bir çözüm sunmak isteyen Apple Jailbreak duyumunun ardından iOS 9.3.4’ü kullanıcılara sunarak Jailbreak’i imkânsız hale getirdi. Tabi bu hızlı cevaba PanGu ekibi yaklaşık olarak 20 gündür çalışıyor. 3.hafta geride kalırken beklentilerimiz çok kısa bir süre içerisinde ekibin bir Jailbreak sürümü yayınlayacağı yönünde.

Apple’da bunun farkında olacak ki kullanıcılarına bundan uzak durmalarını sağlayacak bir ek önlem alıyor. Kısaca iOS 9.3.2 ya da iOS 9.3.3 sürümlerine geri dönmek istemeniz durumunda sistem buna izin vermiyor. Tamamen desteğin kesilmesiyle beraber downgrade yapmak isteyen kullanıcıları büyük bir sürpriz bekliyor olacak.

İLGİLİ HABER:  Samsung ve TSMC 'iPhone 6s' İçin A9 Çip Üretimine Başlıyor

Aynı zamanda karşı beklentimizde Eylül ayına kadar PanGu Jailbreak yayınlamayı başarırsa iOS 9.3.5 ile bunu absorde edecektir. Eylül ayı içinde bir çözüm bulunmazsa iOS 10 nihai sürümü tanıtılarak büyük ölçekte kerneli şifrelenmemiş işletim sisteminin tüm açıkları kapatılmış olacaktır. Bu ilk bakışta Jailbreak yayıncılarının işini kolaylaştırıyor gibi gözükse de günümüzde önlemleri almanın en kolay yolu olarak algılanabilir.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?