ARKit için Yeni Rakip Google ARCore Tanıtıldı

0
134

Apple’ın, adımını attığı artırılmış gerçeklik teknolojisi yavaş yavaş farklı platformlarla beraber son kullanıcıya ulaşmaya başladı. Apple’a rakip olarak ortaya çıkan bu tip teknolojilerden birisi de Google tarafından geldi. Çok kısa bir süre önce tanıtımı yapılan Google ARCore teknolojisiyle beraber Android kullanıcıları da artırılmış gerçeklik teknolojisine ulaşmış olacak.

Birçok platformda kullanılacak ve özel bir teknoloji olarak göreceğimiz Google ARCore tanıtımından sonra ortaya çıkan detaylara geçelim.

Google ARCore Nasıl Bir Sistemle Geliyor?

Detaylara geçmeden önce sistemin gelişim sürecinden biraz söz etmek gerekiyor. Söz konusu teknoloji bir anda ortaya çıkmış olan bir teknoloji değil. Bu yeni teknolojinin geliştiriciler için 6 aydır kullanımda olduğunu ve gelişim sürecinin devam ettiğiniz belirtelim. Tüm testlerin başarılı olması ve MWC 2018 zamanının gelmesi nedeniyle, Google ARCore teknolojisinin tanıtımı gerçekleştirilmiş oldu. Uzun bir gelişim sürecinden söz etmiş oluyoruz.

Google ARCore

Gelelim Teknoloji Kısmına

Başta tanıtıldı dedik ancak sadece ön gösterimin yapılmış olduğunu ekleyelim. Teknik detayların tamamı MWC 2018 etkinliği sırasında gelecek. Google ARCore teknolojisinin geliştirime kısmında ise Snapchat ile yeni bir ortaklık görüyoruz. Snapchat uygulamasının sahip olduğu 3D World lens sistemiyle beraber bir ortaklık kurulması söz konusu.

Google ARCore

Zaten tanıtımda da bu sistemle beraber Barcelona’nın stadı “Camp Nou” içerisinden artırılmış gerçeklik görüntüleri sunuldu. Kullanıcıların Snapchat sistemi sayesinde, lensleri kullanarak stat içerisinde gezmelerini sağlayan etkenlerde bunlar.

Google ARCore

Kullanımdan söz edersek Google ARCore, Apple’ın sisteminin önemli rakiplerinden biri ve hemen hemen aynı sistem sunuluyor. Google Lens üzerinden yürüyen teknoloji, sanal ortamda gerçek ögelerin yerleştirilmesini sağladığı gibi sanal ortamda gezmenize de izin veriyor.

Sistem Nasıl Çalışacak? (Video)

Hangi Cihazlarda Kullanılabilecek?

Google Lens teknolojisiyle beraber Google ARCore sistemini birçok Android cihaz kullanabilecek. Şu an için Pixel modellerde kullanılabilir olan yeni teknoloji, Google Fotoğraflar üzerinden çalışacak ve bunu destekleyen telefonlara gelecek. Desteklenen markaların ise şöyle olması bekleniyor;

  • Samsung
  • Huawei
  • Motorola
  • LG
  • Sony
  • Yeni Nokia serileri
İLGİLİ HABER:  iOS 14 Geliştirme Süreci için Önemli Değişiklik

Google ARCore

Zaman içerisinde bu modellerin sayısının arttığını görmek mümkün olacak. Şimdilik bu modeller için açıklamalar gelmiş durumda. Ayrıca iOS içinde yayınlanacak bir sistemden söz ediyoruz. Sadece Android değil iOS kullanıcıları da Google ARCore kullanımı yapabilecek. Son olarak Google Asistan ile kontrol edilebilen bir teknoloji sunulduğunu da ekleyelim. İngilizce dille çok kolay bir şekilde Google ARCore kullanımı yapabileceksiniz.

Önceki Haber: iPhone X Portre Aydınlatma Modları için Yeni Adım

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?