ARKit Hakkında Bilinmesi Gereken Önemli Detay

0
85
ios 11 arttırılmış gerçeklik

iOS 11 işletim sadece kullanımı değiştirmekle kalmadı. Bunun yanında iOS 11 işletim sistemiyle beraber gelen yepyeni teknolojileri de gördük. Bunlardan birisi de arttırılmış gerçeklik teknolojisi. Apple’ın akıllı gözlüklerle beraber geçmesini beklediğimiz arttırılmış gerçeklik teknolojisi, iOS 11 ile beklenenden erken gelişmiş oldu.

Apple’ın bu teknolojisiyle beraber ise ARKit adı verilen yeni bir sistemle de tanışmış olduk. Arttırılmış gerçeklik konusunda uygulama geliştirmek ve mevcut uygulamalarında çalışmasını sağlama adına kullanılacak olan ARKit sistemiyle beraber özellikle iPad modellerinde bambaşka bir deneyim sunulmuş olacak. Yalnız ARKit sistemiyle beraber iPhone ve iPad kullanıcılarının da bilmesi gereken önemli bir nokta var.

ARKit Desteği Her iPhone Serisinde Doğru Çalışmayacak

Apple’ın arttırılmış gerçeklik teknolojisi için sunduğu sistem genel bazda çok güç isteyen ve gerçekten yüksek performanslı bir sistem. Tabi ki mevcut iPhone ve iPad serileri bu teknolojiyi kaldırabilecek cinsten. Fakat bazı eski seriler için aynı durum geçerli değil.

ios 11 arttırılmış gerçeklik

Özellikle iPhone modellerinin bazı serilerinde iOS 11 serisine destek verilse de kullanıcılar arttırılmış gerçeklik teknolojisini tam anlamıyla kullanamayacak. Sorunun nedeni ise işlemci performansları. iPhone 6 ve iPhone 6 Plus serileri de dahil olmak üzere iPhone 5s akıllı telefonlarında kullanılan eski seri işlemciler ARKit desteğini tam olarak veremeyecek.

Hangi İşlemci Modelleri Buna Dahil?

Öncelikle yeni iPad ile gelen AX10 Fusion işlemcinin ARKit konusunda en başarılı olan seri olduğunu belirtelim. Zaten tanıtımda da bu işlemci serilerinde ortaya konulan performans değerinin ne kadar yüksek olduğunu gördük. Bunun dışında A10 ve A9 işlemcileri içinde durum aynen geçerli. Yine bu işlemcilerin yeterli performansı verebileceği belirtiliyor.

ios 11 arttırılmış gerçeklik

Fakat daha eski işlemci serilerine sahip olan kullanıcılar ne yazık ki arttırılmış gerçeklik desteğini beklenen derecede iyi vermeyecek. Hatta geliştirilen uygulamalarda da bu serilerin ciddi sıkıntıları olabileceği belirtiliyor. Şu an konu hakkında net bir açıklama gelmiş değil fakat Apple’ın yeni iPhone serilerine yönelme için bu durumu çok fazla önemsemeyeceği hatta lehine göstereceği de belirtiliyor.  

İLGİLİ HABER:  Apple Radikal Bir Karara Daha İmza Attı

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?