WWDC 2019 etkinliğinin hemen sonrasında iOS 13, MacOS Catalina, WatchOS 6 yazılımları kullanıcılara sunuldu. Yeni işletim sistemi sürümlerinin yayınlanmasıyla beraber birçok yeni uygulama ve birçok yeni sistemde sunulmuş oldu. Tüm bu yenilikler ve tüm bu sistemler içerisinde kullanıcıların merak ettikleri bir konu var.

Tanıtım sonrasında da yer verdiğimiz gibi yeni uygulamalar, yapay zeka ve makine öğrenimi gibi teknolojilerle beraber kullanıcı deneyimini iyileştirmek için bazı hareketlerin izlendiğini dile getirmiştik. Aslında soru işareti olan kısım burası. Dilerseniz daha fazla kafanızı karıştırmadan detaylarla konuyu açıklayalım.

Apple Verileri Depolamıyor

İlk örnekten başlamak gerekiyor. WatchOS 6 işletim sistemiyle beraber Noise özelliği duyuruldu. Bu özellik, saatin sürekli olarak çevredeki sesleri dinlemesine dayanıyor. Saat sürekli olarak çevredeki sesleri dinliyor ve 90 db üzerindeki seslerde yüksek ses uyarısı yapılıyor. Yüksek sesli ortamda uzun süre kalmamanız için böyle bir uyarı sistemi devreye girmiş oldu.

İşte merak edilen kısım burası. Bu teknoloji Apple Watch akıllı saatlerini bir dinleme cihazına mı dönüştürüyor? Aslında sorunun cevabı evet. Sesler algılanıyor ve ses seviyesi ölçülüyor. İşte bu kısımda da Apple’ın açıklaması karşımıza çıkıyor.

Apple’a göre bu seslerin hiçbiri kayıt altına alınmıyor. Firma tanıtım sırasında da bu konuda bir açıklama yayınladı. Çeşitli gizlilik kuralları içerisinde de firmanın bu konuda bilgileri paylaştığı ve verileri kayıt altına almadığı açıklandı. Tabii ki ne kadar güvenli bir açıklama? İşte orası tartışma konusu olacak cinsten.

Apple

Bir başka örnekle devam edelim. Bu kez örneğimiz iOS 13 işletim sistemiyle alakalı olsun. iOS 13 işletim sisteminde yer alan pil yönetimi sistemi ve arka planda uygulamaların sizi izlemesini engelleyecek olan koruma özellikleri, sürekli olarak uygulamaların ve cihazınızın takip edilmesi anlamına geliyor. Bu da yine gizlilik konusunda soru işaretleri oluşturuyor.

Sürekli olarak sizi takip eden bir yapay zeka var. Apple’ın bu konuda da açıklaması var. Apple, hiçbir kullanıcı verisini saklamadıklarını ve bunların tam tersi kullanıcıları korumak için atılan adımlar olarak değerlendirdiğini belirtiyor.

Aynı durum Mac modellerinde kullanılacak olan Find My uygulaması için de geçerli. Kısacası izleniyor ve veriler toplanıyor gibi gözükebilirsiniz ancak Apple’a göre kesinlikle gizlilik konusunda olumsuz bir söz konusu değil. Firma bunları kullanıcıları korumak için ve tam tersi gizlilik sunmak için yapıyor. Apple’ın söylemeleri ne kadar doğru? Karar size kalmış.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?