Apple’ın Yeni Ekran Teknolojileri Geliyor

0
35
Apple micro led ekran

Uzun süredir akıllı telefonlarında LCD ekran kullanan Apple, LCD ekran teknolojisinin oldukça eskimesinden sonra eleştiriler almaya başladı. Ardı ardına gelen eleştiriler sonrasında Apple’ın bir değişim yapması gerektiği biliniyordu. iPhone 7 akıllı telefonlarında bile beklentileri boşa çıkararak yine LCD ekran kullanımı yapmıştı.

LCD ekranların hem güç tasarrufu konusunda yeterli gösterilmemesi hem de görüntü kalitesi konusunda OLED ekranların arkasında kalması sonrasında Apple’ın sonunda iPhone 8 akıllı telefonlarıyla ekran sistemlerinde değişikliğe gideceği düşünülüyor. Resmiyet kazanmamış olsa da iPhone 8 akıllı telefonlarında OLED ekran kullanımı yapması beklenen markanın planlarının ise çok daha büyük olduğu ortaya çıktı.

Apple Yeni Ekranlar Geliştiriyor

Ortaya çıkan çalışmalara göre Apple bundan sonra ne OLED ekranları ne de LCD ekranları kullanacak. Marka artık yeni bir ekran teknolojisine geçiş yapacak. 2 yıl önce alınan patent sonrasında ortaya çıkan görsellerle beraber netlik kazanan yeni ekran teknolojisi ise micro-LED ismiyle anılıyor. Yenilenmiş micro-LED ekran sistemi olarak adlandırılan ekranların ise yapısının çok daha farklı olacağı belirtiliyor.

apple yeni ekran
Apple Micro LED ekranları geliyor

OLED ekranlara göre en az %30 daha az enerji harcayacak olan ekranların akıllı telefonların pil performansını arttırmasının yanında görüntü kalitesinin de bir hayli yükseleceği belirtiliyor. Yeni ekran sistemlerine geçilmesi durumunda ise Apple’ın parça tedarik sisteminde de değişiklikler yaşanacak. Özellikle şu an OLED için anlaşma yapılan Samsung’un ve akıllı saatlerin ekranları için anlaşmanın yapıldığı LG firmalarının Apple’ın kendi ekranlarına geçmesinden sonra yaklaşık 1 milyar dolar geliri kaybedecekleri belirtiliyor.

Ekranlar İlk Olarak Apple Watch 3 Serisinde Denenecek

Tüm bu ayrıcalıklarıyla beraber Apple’ın kendi sistemine geçmesini sağlayacak olan ekranların doğrudan iPhone akıllı telefonlarında kullanılmayacağı belirtiliyor. Bunun yerine Apple ilk denemesini Apple Watch 3 akıllı saatlerinde yapacak.

Nispeten daha küçük ekranların kullanılması nedeniyle test içinde daha iyi bir seçim olarak gösterilen Apple Watch 3 akıllı saatleriyle beraber markanın başarı elde etmesi durumunda bu kez akıllı telefonlarında da micro-LED ekranları kullanması bekleniyor. Bu denemeler için ise 2018 yılının bekleneceğini de belirtelim.

Diş beyazlatma

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?