Apple’ın WWDC’de Detaylı Bilgi Vermediği 8 Yeni iOS 11 Özelliği

0
92
iOS 11 yeni özelliker

Apple’ın WWDC etkinliğinde düzenlediği konuşmada, şirket yöneticileri tamamen yeni olan Siri tarafından güçlendirilmiş HomePod hoparlörü, güçlü yeni iPad Pro modelleri, yenilenmiş iMac’ler, MacBook’lar ve daha pek çok şeyi içeren en yeni, en büyük ve en güçlü araçlarından bazılarını açıkladılar. Ayrıca, Apple’ın yazılım mühendisliği şefi Craig Federighi, bu sonbaharda yayınlanacak olan iOS 11’in özelliklerinden bir kaçıyla ilgili kısmı bilgiler de verdi.

Ancak, Apple WWDC programının çok sıkışık olması nedeniyle iOS 11’in heyecan verici tüm yeni özelliklerini bize gösterecek zamana sahip değildi. Bu nedenle etkinlikteki sunumda iOS 11’in onlarca yeni özelliğinin bir özetini izledik. İşte bu özetin içinde yer almayan ya da yer alsa da detayına girilmeyen bazı iOS 11 özelliklerinin bir listesini hazırladık.

#1. Siri’ye Yaz

Siri'ya yaz

Apple, iOS 11’de Siri’ye uygun olmayan ortamlar için sesli komut yerine, yazarak komut verme özelliği ekledi. Bu aynı zamanda, konuşmalar ve sesli bildirimler ile mücadele eden kişilerin yanı sıra, Siri’nin vurgularını anlamakta zorlanan kişiler için fazlasıyla işe yarar bir özellik olacak.

#2. QR Kod Tarama

iOS 11 QR Kod Tarama

Apple yalnızca Çin’deki iPhone kullanıcılarının cihazlarının iOS 11’de kamera kullanarak QR kod tarayabileceğinden bahsederken, aslında iOS 11’in ABD geliştirici beta sürümü de, kolaylık sağlamak için QR kod taramasına izin veriyor.

#3. Aranabilir Haberler

iOS 11 Haberler

Apple’ın iOS 11’deki Haberler uygulaması, bir dokunuşla ilgilendiğiniz konuyla alakalı metin girerek arama yapmanıza olanak tanıyacak. Özellik ile kullanıcıların hem zamandan hem de enerjiden tasarruf sağlaması hedeflendi. Arama kutusunun hemen altında ise en çok yapılan aramaların bir listesi görülebilecek.

#4. Business Chat

iOS 11 Business Chat

Apple, iOS mobil cihazlarıyla adım adım kurumsal pazara girmeye çalışıyor. Bu nedenle iOS 11’e tüketicilerin doğrudan işletmelerle etkileşime girmesi için yeni bir özellik eklendi. Business Chat adı verilen özellik, işletmelerin Mesajlar uygulaması üzerinden kendilerine ulaşan müşterilerle bağlantı kurmasını sağlayacak. İşletmeler, Business Chat’i kullanarak müşterilerin iPhone, iPad ve Apple Watch üzerinden sorduğu soruları cevaplayabilecek, sorunları çözebilecek ve işlemlerini tamamlayabilecek. Müşteriler, işletmeleri Safari, Haritalar, Spotlight ve Siri üzerinden bulabilecek ve bir sohbet başlatabilecek.

İLGİLİ HABER:  BİM iPhone X Satışı için Detaylar Açıklandı

#5. SMS Dolandırıcılık Eklentisi

iOS 11 SMS Dolandırıcılık Eklentisi

Apple, gizlilik ve güvenlik konusundaki kararlı tutumundan hareketle, mesaj yoluyla gelebilecek potansiyel kötü amaçlı metinleri tanımlamaya ve işaretlemeye yardımcı olacak bir SMS Dolandırıcılık Eklentisi özelliğini iOS 11’de Mesajlar uygulamasına ekledi. Özellik, bu günlerde yaygın olan dolandırıcılık faaliyetleri ile en hassas bilgilerinizi ele geçirmek isteyen kişilere karşı, kullanışlı olması beklenen memnuniyet verici bir güvenlik tedbiri olacak.

#6. Safari’de 3D Touch Sekmesi Açma

iOS 11 Safari 3D Touch

Apple, iOS 11’de Safari’ye açık sekmeler arasında kolay bir şekilde geçiş yapılmasını sağlayan ve basıldığında açılır menü seçeneklerini çağıran yeni bir 3D Touch tabanlı sekme anahtarlayıcı özelliği ekledi.

#7. Ekran Kaydedici

iOS 11 Ekran Kaydedici

iOS cihazımızda ekran görüntüsü alabileceğimizi hepimiz biliyoruz. Ancak iOS 11 ile birlikte ekran etkinliğinizin kısa videolarını kaydetme özelliği ile tanışacağız. Aslında bu özellik yıllar önce tanıtılmıştı. Ancak yalnızca cihazlarını bir Mac’e bağlayan ve Apple’ın QuickTime video oynatıcısını nasıl kullanacağını bilenler tarafından kullanılabiliyordu. Başka bir deyişle, çok karışıktı. Ancak iOS 11’de tüm kullanıcılar bu işi kolayca yapabilecek.

#8. Tek Elle Kullanılabilen Klavye

iOS 11 Tek El Klavye

Apple, iPhone’larını tek elle kullanmayı tercih edenler için iOS 11’e birkaç yeni akıllıca özellik ekledi. Bu özelliklerden birinde, tek bir elle yazmayı kolaylaştırmak için tüm harfleri ve tuşları ekranın sol veya sağ tarafına kaydıran yeniden yapılandırılmış bir klavye yer alıyor. Özelliği kullanmak için Küre ya da Emoji klavyesine uzun dokunun ve sağ veya sol klavye simgesine dokunmak yeterli olacak.

iOS 11’in tanıtımında bahsedilmeyen daha birçok özellik, iOS 11’in geliştirici sürümünü yükleyenler tarafından taranmaya başladı. Önümüzdeki günlerde iOS kullanıcılarını heyecanlandıracak yeni özelliklerin detaylarının da ortaya çıkmasını bekliyoruz.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?