Her ne kadar yeni modellerinde çok fazla değişiklik yapmadığı gerekçesiyle eleştirilse de Apple’ın akıllı telefon serileri hala en çok tercih edilen akıllı telefon serileri olarak biliniyor. iPhone serisinin bu başarısıyla beraber bu alanda en başarılı firmalardan da biri olan Apple, şimdilerde Samsung sonrasında akıllı telefon pazarında en çok telefon satışı yapan ikinci firma olarak dikkat çekiyor.

İlk başlarda hitap ettiği kullanıcı kitlesi oldukça kısıtlıyken şimdilerde kendisine hatırı sayılar bir sadık kullanıcı kitlesi oluşturan Apple’ın bu başarısı rakamlara da yansımaya başladı.

Sektörün Gelirlerinin Neredeyse Tamamı Apple’ın

Strategy Analytics firması tarafından yapılan açıklama ile beraber Apple’ın gelirlerini hiç olmadığı kadar yükselttiği ve pazarın %90’lık bir kısmına hakim olduğu ortaya çıktı. Yapılan araştırma sonrasında analiz firması tüm akıllı telefon pazarının 9,4 milyar dolar kâr oranına sahip olduğu açıklandı.

Pazarın kar oranının büyük bir yükselme göstermesinin yanı sıra pazarda Apple’ın hatırı sayılır bir payı olduğu da tartışılmaz. Zira yine analiz rakamlarına göre pazarın %90’lık yani 8,5 milyar dolarlık kâr payının Apple’ın elinde olduğu açıklandı.

Strategy-Analytics

Tüm pazarın bu oranda kâr miktarına sahip olması aslında Apple’ın nasıl bir büyüme gösterdiğini ve akıllı telefon sektöründe ne derece fazla söz sahibi olduğunu da ortaya koyuyor. Tüm bu verilerde Apple’ın en yakın rakibi ise Huawei sadece 0,2 milyar dolar rakamında kalarak sektörün %2,4 gibi bir kısmını ele geçirmeyi başarmış.

Samsung İlk Sıralarda Değil

Son üç aylık dönem için yapılan araştırmalar sonrasında ortaya çıkan verilerde en çok dikkat çeken ise Samsung’un listede yer alammış olması. Üst sıralarda gözükmeyen Samsung’un Note 7 sonrasında kâr oranlarının bir hayli düşüş gösterdiği için son dönem listesinde yer alamadığı da belirtiliyor.

Tam tersi olarak da Apple’ın bu durumdan kaynaklı olarak kâr oranlarını bir hayli artırmayı başardığı da belirtiliyor. Zira pazarın yüzde 90’lık bir kısmına hakim olmak kolay kolay başarılacak bir durum değil.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?