Marka değeri sıralaması göz önüne alındığında açıklanan son güncel raporlarla beraber Apple’ın marka değeri konusunda ilk sırada yer aldığını biliyoruz. 118 milyar dolar gibi dev bir marka değerine sahip olduğu açıklanan marka hem akıllı telefon serileri ile hem de bilgisayar serileri ile dünyanın en çok tercih edilen markalarından da birisi olarak ortay acıkmaya başladı. Tabi Apple’ın bu kadar başarılı olması sadece ürünlerinin özellikleri ile alakalı değil. Zira her ne kadar ürünlerinin özellikleri üst seviye olsa da Apple’a başarıyı getiren aslında markanın izlediği pazarlama stratejisi. Öyle ki Apple’ın teknoloji ürünlerinin teknik özellikleri ve tasarımlarına önem verdikleri kadar satış ve pazarlama konularına da bir hayli önem verdiği biliniyor.

Reklam Çalışmaları Hız Kazandı

Tüm bu pazarlama çalışmaları içerisinde en çok dikkat çeken ise Apple’ın yayınladığı reklamlar. Düzenli aralıklarla reklam yayınları yapan marka tüm bu reklamlarıyla beraber zaman zaman ürünlerinin bile önüne geçmeye bile başladı. Bu noktada iPhone serisi içinde on yayınlanan reklam filmi Frankie’s Holiday ile beraber Apple’ın bu alanda nasıl bir çalışma yaptığı da merak konusu olmaya başladı.

Apple reklam
Apple reklam

Yapılan araştırmalarla beraber Apple’ın ilk olarak ayırdığı reklam bütçesi de ortaya çıktı. Amerikan borsa verileriyle beraber ortaya çıkan reklam bütçesinin ise 1,8 milyar dolar gibi dev bir rakam olması Apple’ın reklam alanında da yeni bir rekora daha imza atığını ortaya çıkardı. Apple’ın 2015 yılı için açıklanan bu rakamların Apple’ın gelir düşüşü yaşadığı yıl içerisinde olması ise dikkat çeken bir diğer detay. Uzmanlara göre Apple bu dönemde düşen gelirlerini yeniden yükseltmek için reklam üzerine yoğunlaştı ve sonrasında da böyle bir rakam karşımıza çıktı.

2016 Yılı İçin Bütçe Daha Fazla

2015 yılı için yayınlanan reklam verileri bir yana dursun Apple’ın 2016 yılı için reklam giderlerinin daha da fazla olduğu düşünülüyor. Henüz açıklanmasa da Apple’ın bu sene için harcadığı reklam giderlerinin ise 2 milyar dolar gibi rakamlara ulaşması bekleniyor. Tüm bu reklamların ne kadar başarılı olduğu ise markanın satış rakamlarıyla net bir şekilde ortaya da konmuş oluyor.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?