Apple ile Qualcomm

Apple, patent davalarıyla en çok gündeme gelen şirketler arasında liste başı olarak gösteriliyor. Markanın Nokia’dan Samsung’a kadar birçok dev ile daha önce patent davalarında karşı karşıya kaldığını biliyoruz. Ancak tüm bu davalar içerisinde en çarpıcı dava ise Qualcomm ile Apple arasında yaşanmıştı.

İki marka arasında gerek modemler gerekse de işlemciler üzerinden birçok patent davasının gündeme geldiğini, hatta bir ara işlerin iPhone satışlarının yasaklanmasına kadar vardığı ortaya çıkmıştı. Bu davalardan sonra ise Qualcomm ile Apple arasındaki tüm ortaklıkların son bulacağı belirtilmişti. İddialar gerçek oldu ve iki firma arasındaki bağlar koptu.

2018 iPhone Modellerinde Intel Modemleri

Bu zaman kadar piyasaya sürülen iPhone modellerinde genelde Qualcomm modemlerine yer verildiğini biliyoruz. Qualcomm modellerinin çok daha performanslı olması ve bunun yanında yazılım desteğinin de oldukça başarılı olması nedeniyle böyle bir seçim yapılıyordu. Fakat yaşanan son olaylardan sonra iki firma arasındaki tüm ortaklığın bittiği ve artık modemlerin Intel olacağı bilgisi geldi. Bu değişimin ise 2018 iPhone modelleriyle beraber başladığını görmek mümkün olacak.

Intel XMM 7560

 

2018 iPhone modellerinde Qualcomm modemleri yerine Intel XMM 7560 modemlerin kullanılacağı ortaya çıktı. Daha önce Intel tarafından başarılı modemler serisi içerisinde gösterilen Intel XMM 7560 modemleri sonrasında, yeni modellerin performanslarının nasıl değişeceği de başka bir merak konusu. Öyle ki Qualcomm bu zamana kadar başarılı bir grafik ortaya koymuş ve fark yaratmıştı.

Intel modemlerle karşılaştırıldığı zaman daha hızlı seriler sunulduğunu da biliyoruz. Hatta bir dönem Intel modem kullanan iPhone akıllı telefonları yüzünden Qualcomm modem kullanan modemlerin hızlarının sınırlandırıldığı konusunda iddialar bile gündeme gelmişti. Tüm bu performans durumlarını 2018 iPhone modellerinin tanıtımı sonrasında görmek mümkün olacak. Modemlerde istenen performansın sunulmaması Apple’ın amiral gemisi yarışında geri planda kalmasına da neden olabilir.

İlginizi Çekebilir: iPhone X için Oyun Konulu Yeni video Paylaşıldı

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?