Apple’ın Özür Açıklaması Dengeleri Değiştirdi

0
76

iPhone yavaşlatma konusu, Apple’ın iddiaları kabul etmesinden bu yana gündem olmaya devam ediyor. Öncelikle kullanıcıların Redit üzerinden iddiaları gündeme getirmesiyle başlayan süreç, çok kısa bir süre sonra Apple’ın açıklamalarıyla netlik kazandı. Marka söz konusu açıklamalarda eski iPhone akıllı telefonlarının pil performanslarının düşmemesi nedeniyle telefonlarda yavaşlatma yapıldığını kabul etmişti.

Tüm bunlardan sonra Apple’a göndermeler gelmeye başladı. Öncelikle diğer markaların Apple’a göndermeler yaptığını ve öne çıkmaya başladığını gördük. Hemen sonrasında ise kullanıcıların Apple’a dava açmaya başladığını gördük. Söz konusu olay için yaşanan tüm bu gelişmeler ise Apple’ın üzerindeki baskıyı arttırdı ve marka sonunda yeni bir açıklama yayınladı.

Apple’ın Özür Açıklaması

Açıklamayı doğrudan kendi web sitesi üzerinden yapan Apple, öncelikle durumun çok abartıldığını ve bilgi kirliliği ortamı oluşturulduğunu açıkladı. Açıklamalarına devam eden Apple, uygulama için değil de bu bilgi kirliliği için kullanıcılarından özür diledi. Yanlış anlaşılmasının ise kasıtlı ifadesinde olduğu belirtildi. Marka asla kasıtlı olarak iPhone modellerini yavaşlatmadığını ve yeni bir ürünü almak zorlama yapmadığını belirtti.

Asıl amaç batarya performansını en iyi seviyeye çıkarmak. Durumun nedeninin düşük pil seviyelerine geldiği zaman cihazların otomatik olarak kapanmasını engellemek olduğu belirtiliyor.

Apple

Şöyle ki, iPhone modellerinde %30’luk bir pil kapasitesine gelindiğinde telefon, enerji tasarrufu için kapanabiliyor. Değişen yazılımlara rağmen bu sistemdeki düzen değiştirilmiyor. Zamanla pillerin performanslarının düşmesi durumunda da %30 seviyelerinde yaşanan olay, %40 ile %60 arası bölümlerde de yaşanmaya başlıyor.

İşte Apple bu durumun yaşanmaması için işlemci performansları kısarak çözüm oluşturuyor. Yine bu durum için Apple kullanıcılarından özür diledi. Sadece özürle de kalmayan durumda bir de sürpriz verildi.

2018 Yılında Piller Ucuzlayacak

Gelen bilgilere göre Apple’ın 2018 yılında sadece bu sorun nedeniyle pil değişim ücretlerini düşüreceği açıklandı. İlk olarak bir iOS güncellemesi yayınlanacak ve yeni güncelleme pil durumu hakkında bilgi verebilecek. Sonrasında pil değişim ücretleri 79 dolar seviyesinden 29-20 dolar seviyelerine kadar indirilebilecek. Tüm bu gelişmeler iPhone kullanıcıları tarafından nasıl karşılanacak göreceğiz. Bakalım davalar ve tepkiler özür açıklaması sonrası son bulacak mı?

İLGİLİ HABER:  7 Yaşındaki Çocuk iOS 12’de Screen Time Açığını Buldu

İlginizi Çekebilir: Yavaşlayan iPhone Modellerinde Yeni Perde

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?