Apple’ın Önemli Bilgilendirmesi Dikkatleri Topladı

0
38
Apple’dan Gizlilik Açıklaması

Akıllı telefonlar hayatımıza girdi gireli, en çok gündeme gelen konu güvenlik ve gizlilik konusu. Birçok akıllı telefon kullanıcısının gizliliğinin mevcut sistemler nedeniyle yeterli derecede korunamadığı ve kullanıcıların kişisel bilgilerinin çalınma riski ile karşı karşıya olduğu uzun süredir tartışılan konulardan bir tanesi olarak biliniyor. Android işletim sistemi kullanıcıları için zaten bu durum oldukça rahatsız edici ve tehlikeli bir durumda. Android işletim sisteminin açık kaynak kodlu yapısı bu noktada ciddi sıkıntılar yaşanmasına neden olabiliyor. Bir diğer taraftan içer dönük bir kullanım sunmuş olsa da iOS işletim sisteminde de aynı sorun gündeme gelmeye başladı. Hatta son dönemde iddialara göre Apple’ın kullanıcıların bilgilerini depoladığı tartışmaları başladı.

Apple’dan Gizlilik Açıklaması

İlk olarak Siri komutlarının kayıt altına alındığı ve Apple’ın sunucularında tutulduğu iddiası, hemen sonrasında Touch ID verilerinin tutulduğu iddiası derken şimdi ise iPhone X ile gelen yüz tanıma teknolojisinde kullanıcıların verilerinin tutulacağı iddiası gündeme geldi. Apple’da tüm bu durumun farkında olacak ki sayfalarını güncelledi.

Apple’dan Gizlilik Açıklaması

Kullanıcıların akıllarında soru işaretlerinin kalmasını istemeyen firma, sayfalarını güncelleyerek gizlilik konusuna ne kadar önem verdiklerini açıkladı. İlk olarak sayfalara “Apple ürünleri sadece harikalar yaratmanız için değil, gizliliğinizi korumak için de tasarlandı” ifadeleri eklendi. Apple’ın bu ifadeleri sayfalarına eklemesi ise tek adım olmadı.

Bunun dışında Apple’ın Siri verileri içinde bir açıklama yaptığını gördük. Bu açıklamada da kullanıcılara Siri komutlarının asla kayıt altına alınmadığı vurgulandı. Yani kullanıcıların kişisel verilerinin saklanmadığı, Apple sunucularında depolanıp herhangi bir firmaya satılmadığı belirtildi. Kullanıcıların verilerinin birçoğunun sadece kullanıcıların iPhone ya da iPad, yani kullandıkları cihazın içerisinde kaldığı belirtildi. Apple’ın bu açıklamaları ne kadar tatmin edici? iPhone X yüz tanıma sistemi öncesinde neden böyle bir adım atıldı? Bunlar şu an soru işareti.

İLGİLİ HABER:  iPad Mini 4 Nereden Alınır ? iPad Mini 4 Özellikleri

Söz konusu sayfayı incelemek isterseniz Apple bağlantısına bakın.

İlginizi Çekebilir: Portre Aydınlatma Teknolojisiyle Yeni Portre Modu (Video)

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?