Apple’ın Magic Keyboard’u gerçekten sihirli mi?

0
420

Apple iPad Pro için yeni Magic Keyboad’unu satışa sundu. Türkçesi sihirli klavye demek. Bu yazımızda; Magic Keyboard nasıl bir şey? Neresi sihirli? Fiyatı nedir? Orta direk alabilir mi? gibisinden soruları yanıtlamaya çalışacağız.

Magic Keyboard nasıl bir şey?

Apple’ın iPad’ler için satışta olan 3 farklı klavyesi var:

Yukarıdakilerden en soldaki sihirli olan klavye. TouchPad’i var.  Ortadaki folyo kaplanmış akıllı klavye. TouchPad’i yok. Sağdaki ise folyosuz akıllı klavye.

İlk ikisi sadece iPad Pro modelleri için. En sağdaki iPad Air, iPad ve 10.5 inç iPad Pro için.

Apple Magic Keyboard için şunu demiş:

“iPad klavyeleri, mükemmel bir yazma deneyimine ev sahipliği yaparken aynı zamanda iPad’iniz için inanılmaz hafiflikte kusursuz bir koruma sağlıyor. iPad’inize manyetik olarak yapıştıkları için herhangi bir kabloya, düğmeye veya eşleştirme işlemine olan ihtiyacı ortadan kaldırıyor. Ve yepyeni Magic Keyboard; iPad’inizi havada tutan askı modeli tasarımı, arkadan aydınlatmalı tuşları ve yerleşik trackpad’i ile çok daha fazlasını sunuyor. ”  Kaynak: Apple.com

 

Magic Keyboard gerçekten sihirli mi?

Apple her ürününe smart, magic gibi eksantrik isimler koymayı seviyor. Yine bu alışkanlığını değiştirmemiş olacak ki yeni iPad Pro klavyesine de sihirli klavye demeyi tercih ediyor. Sihirden neleri kastediyor bakalım:

  • iPad’inize klavyeye sımsıkı yapışıyor. Güçlü mıknatıslar kullanılmış. < Bu pek sihir sayılmaz. 20 liralık telefon tutacakları da bu özelliği kullanıyor. >
  • iPad’i klavyeye bağlamak için kabloya ihtiyacınız yok. Her şey bluetooth üzerinden yapılıyor.  < Bluetooth klavyeler zaten yaygın. >

Apple iPad modellerini artık iOS ile çalıştırmıyor. Geçen yıl geliştirdiği iPadOS işletim sistemini kullanıyor. Böylece artık iPadOS’a tam uyumlu uygulamalar geliştirilebiliyor. Bu uygulamalar ile bilgisayarda yazar gibi yazı yazabiliyor, grafik işlemlerinizi yapabiliyorsunuz.

İLGİLİ HABER:  Yeni iPad Pro için İşlemci Detayları Ortaya Çıktı

Askı modeli tasarım

Ben bu görüntüyü çok sevdim. Mac’i andırıyor. Ekran açıları 90 -130 derece arasında ayarlanabiliyor. Bu bir dezavantaj. Örneğin Microsoft’un Surface Pro’su bundan çok daha esnek.

 

Sihirli bir özellik: Her yerine tıklanabilen trackpad

Apple’ın bu klavyeyi sihirli diye adlandırmasının nedeni her yerine tıklanabilen, birçok kısa yola sahip bir trackpad bulundurması.

Magic Keyboard’un fiyatı nedir?

İşin en zevksiz kısmı burası. Çünkü Magic Keyboard Türkiye’de tam tamına 2299 TL’ye satılıyor. iPad Pro’nun başlangıç fiyatının 6399 TL olduğunu düşünürsek klavyesine de 2299 TL ödemek oldukça pahalı gibi duruyor. Ancak Apple zaten 579 TL’ye sihirli mouse, 949 TL’ye sihirli trackpad satan bir firma. Bunların birleşimine 1000 lira istemeyeceği zaten belliydi.

Pahalılık göreceli bir şey. iPad Pro çok güçlü bir tablet. Testlerde MacBook ve Mac ile rahatlıkla boy ölçüşebiliyor. Yeni aldığı iPad Pro’yu MacBook hatta Mac gibi kullanmak isteyenler bu klavyeden memnun kalacaklardır.

Magic Keyboard’ın olumsuz tarafı var mı?

Fiyatını es geçersek Magic Keyboard’ın en olumsuz tarafı şu: Tableti sadece yatay kullanabilirsiniz. Birçok uygulama hala en iyi şekilde dikey çalışıyor. Buna da Apple’ın bir çözüm getirmesi şart.  Ayrıca Escape tuşu da yok. Ancak siz bunu başka tuşlara atayabiliyorsunuz.

Son olarak iPhoneDO’nun Magic Keyboard incelemesini de konuya ekleyelim:

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?