Apple’ın iPhone’unuzu Yavaşlatıp Yavaşlatmadığını Nasıl Anlarsınız?

0
162

Apple geçtiğimiz günlerde eski iPhone’ları yavaşlattığını itiraf etti. Apple’ın iPhone’unuzu yavaşlatıp yavaşlatmadığını nasıl kontrol edebileceğinizi aşağıda bulabilirsiniz.

Eski iPhone kullanıcıları, Apple’ın daha yeni bir modele yükseltmelerini sağlamak için telefonlarını kasıtlı olarak yavaşlattığını her zaman dile getirmişlerdir. Geçmişte, özellikle iPhone 6S’lerdeki batarya kaynaklı bir sorun nedeniyle, kullanıcıların telefonlarının beklenmedik şekilde kapandığına ve tekrar açılmadığına dair şikayetleri ile karşılaşmıştık. Apple’ın itirafı tam da bu duruma yönelikti. Şirket beklenmedik kapanmaların önüne geçmek için eski batarya kullanan iPhone’ların hızlarını gizlice yavaşlattığını itiraf etti.

Apple bunun için kullanıcılardan halka açık şekilde özür diledi ve aynı zamanda indirimli batarya değiştirme programı başlattığını açıkladı. Bu program kapsamında, pil değişiminin maliyeti yaklaşık olarak yüzde 60 oranında düşürüldü. Apple ayrıca, iPhone’un batarya sağlığı hakkında bilgi sunacak yeni bir özelliği, gelecek iOS güncellemelerine ekleyeceğine dair söz verdi.

Daha eski bataryalar zamanla bozulduğundan, işlemcinin yüksek talepleri ile baş edemeyerek beklenmeyen kapanmalara neden olurlar. Bununla birlikte, Apple bundan sonra, “herhangi bir Apple ürününün ömrünü kasıtlı olarak kısaltmak ya da kullanıcıları yeni bir iPhone almaya yönlendirmek için asla hiçbir şey yapmayacağını” belirtti.

Apple’ın sizin iPhone’unuzu yavaşlatıp yavaşlatmadığını nasıl öğrenebilirsiniz?

App Store’a girerek “Lirum Device Info Lite” adlı uygulamayı indirin. 9.99 TL ödeyerek uygulamanın ücretli versiyonunu da satın alabilirsiniz ancak, ücretsiz sürümü konuyla ilgili işinizi görecektir.

Uygulamayı indirdikten sonra açın. Uygulama size bildirim göndermek için izin isteyecektir. İzin verebilir veya reddedebilirsiniz. Daha sonra, uygulamanın ana ekranında sol üst tarafta yer alan menü simgesine dokunun, ardından da sırasıyla “This Device” ve CPU seçeneklerinin üzerine dokunun. Burada model, çekirdekler ve üretim süreci gibi yonga seti detaylarını göreceksiniz.

İLGİLİ HABER:  iPhone Takvim Virüsü Nedir? Nasıl Silinir?

Apple iPhone yavaşlatması

CPU Saati Değerlerini Karşılaştırma

CPU Actual Clock (cihazınızın geçerli saat hızı) ve CPU Maximum Clock (maksimum saat hızı) olmak üzere iki seçenek daha göreceksiniz. Her iki sayı da aynı ise, iPhone’unuz en yüksek performansta çalışıyor demektir. Sayıların birbirinden farklı olması ise iPhone’unuzun yavaşlatıldığı anlamına gelir.

Apple iPhone 5s’leri Yavaşlatıyor mu?

Uygulamayı, iOS 11.1.2 yüklü bir iPhone 5s üzerinde denedik ve üstteki görselde gördüğünüz üzere maksimum hızın 1.4 GHz olduğunu gördük. Ancak cihaz CPU’sunun gerçek saat hızı biraz daha düşük bir değer olan 1.3 GHz olarak görünüyordu. Saat hızındaki 100MHz’lik fark, ciddi bir etkiye neden olmayacaktır ancak Apple’ın bu iPhone’u yavaşlattığı kesindi.

Apple iPhone 6, iPhone 6s ve iPhone SE’yi Yavaşlatıyor mu?

Apple, iOS 10.2.1 ve daha üstü sürümünün yüklü olduğu iPhone 6 ve 6s’lerin performansını yavaşlattığını açıkladı. Bu telefonların birine sahipseniz ve iOS’un 10.2 veya daha düşük bir sürümünü kullanıyorsanız, cihazınız yavaşlatılmamış demektir. Benzer şekilde, iPhone SE için yavaşlatma kriteri olarak iOS 11.2 sınırı olduğu açıklandı.

  • iPhone 6 ve iPhone 6 Plus’un maksimum saat hızı 1.4 GHz,
  • iPhone 6s, 6s Plus ve SE’ninki 1.84 GHz,
  • iPhone 7 ve 7 Plus’unki ise 2.34 GHz’dir.

Dolayısıyla, bu iPhone’lardan herhangi birine sahipseniz ve uygulama, yukarıda belirttiğimiz hızlardan daha düşük bir gerçek hız değeri (CPU Actual Clock) gösteriyorsa, iPhone’unuz yavaşlatılıyor demektir.

İlginizi Çekebilir:

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?