Apple’ın iPhone Yavaşlatma Politikası Hakkında Tüm Gelişmeler! Neler Yaşandı?

0
187

Bu haftanın konusu kesinlikle Apple oldu. Genelde üst düzey teknolojileri ya da yüksek fiyatları nedeniyle gündeme aldığımız teknoloji devinin bu hafta içerisinde gündem olmasının nedeni ise bambaşka. Bu kez marka eski iPhone kullanıcılarını sinir eden bir politikası nedeniyle gündeme geldi. Söz konusu politika nedeniyle markanın, eski iPhone modelleri için iPhone Yavaşlatma sistemi kullandığı açıklandı. Bu bilginin resmiyet kazanması adeta Apple’ın sallanmasına neden oldu. Peki, süreç nasıl işliyor? Konu hakkında son gelişmeler neler?

iPhone Yavaşlatma Sorunu Nasıl Ortaya Çıktı?

iPhone Yavaşlatma konusunun gündeme gelmesinin nedeni Apple olmadı. Çünkü açıklamaları doğrudan Apple yapmadı. Tyler Barney isimli bir lise öğrencisinin, güncellediği iPhone 6s modelinin yavaşlamasını tespit etmesi ve yapılan testlerde sorunun pillerde olduğunun bulunması ise konu açığa çıktı. Öncelikle Redit üzerinden paylaşılan bir iddia olduğunu düşündüğümüz konu için Apple, beklenmedik bir adım attı ve iPhone Yavaşlatma iddialarını doğruladı. Firma tarafından da doğrulanınca olay çok farklı boyutlara gitmeye başladı.

Bakınız: Tyler Barney Apple’ın Kâbusu Oldu

Apple Sorunu Kabul Etti ve Özür Diledi

Bir sonraki aşamada Apple’ın iPhone Yavaşlatma sorununu kabul ettiğini gördük. Markanın yeni akıllı telefonlar değil ama eski akıllı telefonlarda, pil performansını arttırmak adına işlemci performansını sınırladığı ortaya çıktı. Üstelik bugün itibariyle Apple, konu hakkında bilgi kirliliklerini ortadan kaldıracak bir açıklama yaptı ve durum için tüm kullanıcılarından özür dilediğini belirtti.

Bakınız: Apple’ın Özür Açıklaması Dengeleri Değiştirdi

Neden iPhone Modelleri Yavaşlatılıyor?

Bugün yapılan açıklama sonrasında Apple’ın durum hakkında daha detaylı bilgiler verdiği de görülmüş oldu. Teknoloji devi yaptığı açıklamada, durumun tamamen teknik bir nedeni olduğunu belirtti. Ana neden pil performansının zamanla düşmesi gibi gözüküyor. iPhone modellerinde düşük bir seviyelerinde telefonların kapanması gibi bir durum söz konusu oluyor. Detaya inelim.

iPhone yavaşlatma

Akıllı telefon dünyasında artık Lityum iyon pillerine geçildi. Lityum iyon pilleri son seri akıllı telefonlar için çok fazla ayrıcalık sağlıyor. Daha hızlı şarj, daha uzun pil ömrü, daha dayanıklı yapı, uzun kullanım süreleri ve daha birçok artı. Fakat her pilde olduğu gibi Lityum iyon pilleri de belli bir sınıra sahip. Yani ömür boyu bu pilleri aynı değerde kullanmak mümkün değil. Sürekli olarak bir değer düşüşü mevcut. Zaman içerisinde yaşanan bu değer düşüşü, kapasite düşüşü ve benzeri olumsuz etkileri ise “Kimyasal Yaşlanma” olarak tanımlıyoruz. İşte eski iPhone modellerinde yavaşlatılma yapılmasının tek nedeni kimyasal yaşlanma ve neden olduğu sonuçlar.

iPhone yavaşlatma

Piller kimyasal yaşlanma olarak tabir ettiğimiz bu olaya maruz kaldıklarında, şarj tutma özelliklerinde çok ciddi kayıplar yaşayabiliyor. Çok uzun süre şarj etmek, şarj sürelerinin çok kısalması ve telefonların bataryalarının hemen bitmesi gibi birçok etki görüyoruz. Bu etkiler kullanıcıların karşılaştıkları, deneyimledikleri etkiler. Birde işin arka planı var.

İLGİLİ HABER:  iOS 10.3.3 beta 5 Sürümü Geliştiriciler İçin Yayınlandı

Kimyasal yaşlanmaya uğrayan pil, anlık yük çekişlerine cevap veremiyor. Çünkü pilin empedansının yükselmesi anlık güç çekmelerini olumsuz yönde etkiliyor. Aşırı işlem altında, yüksek işlem gücü istediği durumlarda da pillerden bu şekilde anlık güç çekimi yapılması gerekiyor. Fakat kimyasal yaşlanma sonrasında gücünü kaybeden pilin, empedans değeri yükseliyor. Empedans değeri ile güç çekiminin hızı ters orantılı olması sorunun nedeni.

iPhone yavaşlatma

İstenen hızda güç çekimi gerçekleştirilemediği ve empedans değeri yüksek olduğu için pilin voltajında düşüşler yaşanıyor. Burada çok kritik bir detay söz konusu. Voltaj akıllı telefonların pilleri için çok önemli bir detay. Pillerin voltajlarının düşmesi durumunda, bileşenler doğru bir şekilde çalışmayabilir. Hatta büyük ölçüde çalışmaz. Bu durumda da %50-60 seviyesinde pil yüzdesi gözükse bile bir anda telefonunuzun kapanması ile karşı karşıya kalabilirsiniz.

iPhone modellerinde güvenlik kontrolleri çok sık yapıldığı için sistem kendisini çok sık bu şekilde kapatıyor. Apple bu kapanmaların sayısının artmasını engellemek ve kullanıcıların bir anda %1 oranında pil durumuyla karşılaşmasını istemediği için işlemcileri sınırlandırarak, (güç yönetimi sayesinde) anlık güç çekimlerinin azalmasını doğal olarak pil voltaj düşüşlerinin de azalmasını sağlıyor. Tek çözüm ise tabii ki pilin değişmesi. iPhone pil sağlığına göre işlem gücünü yeniden arttırabiliyor.

iPhone yavaşlatma

Markalardan Açıklamalar Gelmeye Başladı

Apple bu durumun diğer markalar tarafından da uygulanabileceğini işaret eden bazı ifadelere yer vermişti. Süreçte ise teknoloji devlerinden bu konuda bir bir açıklamalar gelmeye başladı. Samsung, HTC, Motorola ve daha birçok marka Apple’a karşı açıklamalar yaptı. Bir nevi Apple hedefe oturdu. Hiçbir marka, kendi modelleri için yavaşlatmayı kabul etmedi. Apple’ın bu konuda genellemeler yapmasına rağmen.

iPhone yavaşlatma

Davalar Başladı

Apple’ın iPhone yavaşlatma sürecinden sonra, kullanıcılarda harekete geçti. Yapılan açıklamalarda, kullanıcıların bir bir dava açtıkları haberleri verilmeye başlandı. Ülkemizde de (maksimum ürün değişimi ile çözümlenecek) davalar açılmaya başlandı. Toplamda tazminat davası rakamlarının ise 1 milyar dolara ulaştığı belirtiliyor.

Bakınız: Apple’a Bir Davada Türkiye’den

iPhone yavaşlatma

2018 Yılında Bataryalarda İndirim

Sorunu çözmek için iPhone cihazınızın pilini yenilemeniz gerekiyor. Tabii ki burada da kullanıcıların karşısına değişim ücretleri çıkıyor. Özür açıklamaları ve dava sürecinden sonra ise Apple bu konuda da önemli bir karar aldı. iPhone pil değişimi için batarya değişim ücretlerinin değiştirileceği açıklandı. 2018 yılında batarya değişikliğinin 79 dolardan 29 dolara kadar indirileceği açıklandı. Ülkemizde pil değişimi için 310 TL’den 130-150 TL arasına inen ücretler göreceğiz.

iPhone yavaşlatma

Yazılım Desteği

Ayrıca cihazlara iOS güncellemesiyle beraber bu konuda aktif bir kontrol sistemi de sunulacak. Kullanıcılar durumu kendi gözleriyle görüp, değerlendirmelerini buna göre yapabilecekler.

Bu gelişmeler eşiğinde konu devam ediyor. Açıkça söyleyelim ki Apple bu durumdan ciddi şekilde zarar görecek. Yeni gelişmelere bakacağız.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?