Apple’ın iPad Satışları Neden Düşüyor?

3
40
iPad satışları

Genel olarak akıllı telefonları ile ön plana çıkıyor olsa da Apple’ın akıllı telefonları dışında birçok farklı kategoride de ürünü bulunmakta. Markanın bu yönde akıllı telefonlarının dışında bilgisayarları tabletleri ve akıllı saatleri olduğunu da söylemek gerekiyor. Birçok kategoride teknoloji dünyasında yer alan teknoloji devinin tüm bunlar ile beraber geçtiğimiz gün 2017 yılı ilk çeyreği için gelir açıklamaları yaptığını da biliyoruz. Tıpkı farklı alanlarda farklı ürünlerinin bulunması gibi Apple’ın farklı ürünlerinin farklı gelirler getirdiği de ortaya çıktı. 2017 yılının ilk çeyrek mali rakamlarında ortaya çıkan bu durumda ise aslında Apple’ın yeni rekorlara imza attığı da ortaya çıktı.

iPhone Satışlarında Rekor iPad Satışlarında Düşüş

Tüm bunlarla beraber açıklanan satış rakamları ile Apple’ın beklenenden çok daha yüksek bir iPhone satışı elde ettiği ve haliyle beklenenin üzerinde de gelirler elde ettiği ortaya çıktı. Apple’ın bu derece yüksek bir iPhone geliri elde ettiğinin açıklanmasıyla beraber ise marka için bir de kötü haber geldi. Kötü haberin geldiği sınıf ise iPad sınıfı oldu.

iPad satışları

Geçen sene elde ettiği satış rakamları ile beraber toplamda 16.1 milyon tablet satışına ulaşan Apple’ın bu sene ise açıklanan son rakamlarla beraber aynı dönemde sadece 13.1 milyon tablet satışı elde ettiği ortaya çıktı. Arada 3 milyon gibi ciddi bir düşüş bulunan tablet satışlarının neden bu kadar düştüğü de merak konusu oldu. Açıklamalardan hemen sonra ise tabletlerin satışlarının neden düştüğü konusunda ilk iddialar ortaya atılmaya başlandı.

Yeni Model İle Beraber Satışlar Artar Mı?

Bu durumun üzerinde en büyük etkinin yeni iPad serisinin tanıtılmaması olduğu gösteriliyor. İlk olarak iPhone 7 serisinin tanıtılması ile akıllı telefon alanında yeni bir ürün ortaya konulması ardından ise MacBook için yeni serinin tanıtılması ve piyasaya sürülmesi derken iPad için ise yeni bir model tanıtımı yapılmadı.

Haliyle bu durumda Apple’ın satışlarının da düştüğü ve genel olarak tablet dünyasında da satışlarda bir düşüş yaşanması sebebi ile geçen senelere oranla böyle bir fark yaşandığı da ortaya çıktı. Apple’ın yeni seri tabletlerini tanıtmasından sonra bu durumun değişip değişmeyeceği de merak konusu.

Diş beyazlatma

3 YORUMLAR

  1. En buyuk sebep tabletleri telefonlar kadar cabuk değiştirilme gereği duyulmuyor olması. zaten tablet alan kişi video izler internette gezinir sosyal medyaya girer müzik dinler. Bunlar hepsini ilk çıkan ipad bile yaptırabiliyorken bugün ipad air veya air 2 alan birisi zaten en az 2-3 yıl yeni tablet almayacaktır. Ama iphone kullanan biri buyuk ihtimalle en gec 2 yıl sonra değiştiriyor telefonunu. işte bu yüzden ipad satışlarının düşmesi gayet normal.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?