Artırılmış gerçeklik – AR (Augemented Reality) ürünleri geliştirmek için çalışmalarını hızlandırdı. Ünlü analist Ming Chi’ye göre Apple, AR konusunda da rakipleriyle, rekabet edebilmek için çalışmalarını hızlandırdı.

KGU analisti, Apple’ın akıllı araba yapma konusunda kararlı olduğunu ve akıllı araba geliştirmenin önemli aşamalarından birinin de artırılmış gerçeklik olduğunu ifade etti. Apple’ın 1-2 yıl içinde AR ile ilgili ürünlerinin piyasaya çıkacağı belirtilen raporda, Apple’ın AR konusunda rakiplerine göre daha avantajlı olduğunu belirtiliyor.

Apple Ceo’su Tim Cook’un AR konusuna ayrı bir önem verdiği bilinen birşey. Apple CEO’suna göre Artırılmış gerçeklik, sanal gerçeklikten (VR) çok daha popüler olacak. VR konusunda Oculus (Şimdilerde Facebook’a ait), Google, Sony ve Samsung gibi firmalar zaten VR cihazlarını yaptılar ve satıyorlar. Apple VR konusunda piyasaya girme fırsatını kaçırmış gibi görünüyor.

Söz konusu raporda, 2018 yılına kadar VR teknolojisi yerini AR teknolojisine  bırakacağı ön görülüyor. AR ve VR pazarının toplam büyüklüğü ise 2020 yılında 150 milyar dolara çıkacağı da ayrıca ilgi çekici bir ayrıntı.

 

Şimdilerde, Apple’ın yüzlerce mühendisi AR ve VR gözlükler geliştirmeye çalışıyorlar. Apple, AR konusunda öne çıkan teknoloji firmalarından Metaio ile de ortak geliştirme çalışması yürütmekte.

 

 

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?