Apple’ın Geliri Ülkeleri Geride Bırakmaya Başladı

0
61

Teknolojisinin en çok konuşulan markalarından biri olan Apple’ın geçtiğimiz yıl yakaladığı çıkış markanın doğrudan finans bölümüne de etki etmeye başladı. Şu an için teknoloji markaları içerisinde ilk sırada yer alan ve büyük bütçeye sahip olan markalardan biri olarak değerlendirilen Apple’ın, son marka değeri listelerinde de rakiplerini geride bırakmaya başladığını görmüştük. Teknoloji devinin bu önlenemez yükselişiyle beraber gelirlerinde artık rekor seviyesine geldiği ortaya çıktı. Paylaşılan son rakamlarla beraber Apple’ın gelirlerinin ülkelerin hazinelerini bile geride bırakmaya başladığını gösterdi. Aslında bu durum zaten bilinen bir gerçek olarak değerlendiriliyordu fakat geçen seneden sonra marka finans konusunda çok daha başarılı bir noktaya geldi.

Apple Fotune Listesinde İlk Sırada

Son olarak her sene Fortune tarafından paylaşılan Fortune Global Listesinde Apple’ın liderliği ele aldığı görüldü. Bu kez teknoloji devinin 500 firmanın yer aldığı listede ise ilk sırada yer alması gerçekten rekor olarak sayılmaya başladı. Piyasa değeri en yüksek olan şirketlerden biri olması bir yana Apple’ın geçen sene en çok kâr eden firma olduğu da ortaya çıkmış oldu. Paylaşılan listeye göre Apple’ın geçen sene elde ettiği gelir 215,6 milyar dolar gibi inanması güç bir rakam ulaştı. Markanın piyasa değerinin ise 784,5 milyar dolara ulaştığı da açıklandı.

Apple gelirleri

Bu gelirlerle beraber markanın küresel çapta elde ettiği kâr miktarı ise 45.6 milyar dolar seviyesinde olduğu açıklandı. Bu rakamlarla beraber sektöründe liderliğine oturan markanın tabi ki bu gelirlerinin büyük bir kısmının iPhone akıllı telefonlarında geldiği de açıklanan bir başka bilgi. Markaya en yakın bir başka teknoloji devi olan Google’ın elde ettiği kâr miktarının 19,5 milyar dolar olduğunu belirtelim.

Apple ile bir başka teknoloji devi olan Google arasındaki farkında bu kadar fazla olması, teknoloji devinin ne denli başarı elde ettiğini net bir şekilde ortaya koyuyor. Bu şekilde büyümeye devam ederse Apple’ın teknoloji dünyasında daha uzun süre konuşulacağı belirtiliyor.

İLGİLİ HABER:  iPhone için Sınırlı Süre ile Ücretsiz 7 Uygulama

Önceki Haberimizde: Yeni iPhone SE Modeli Geliyor

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?