Apple’ın FBI ile savaşı

Akıllı cep telefonlarının günümüz içerisinde oluşan büyük bir önemi ile birlikte yasaları da bu anlamda zorlayan çalışmalar da yer almaktadır.

Özellikle de yapılan suça iştirak ve suçu gerçekleştirmek adına atılan adımlar da yasalar kişilerin cep telefonlarına tam bir müdahale ile birlikte ipucu toplamada daha derin çalışmalar istemektedir. Bu anlamda FBI Apple ile bir anlaşma çerçevesine giriyor ve bu anlaşma neticesinde de Apple marka telefonların şifrelerini kırma işlemlerinde bir kolaylığa gidilmesini belirtmektedir.

Bilmiş olduğunuz gibi on haneli bir şifre belirleniyor ve neredeyse kırılması imkansız hale gelen Apple marka cep telefonlarında ki bu şifre kısıtlamasının daha zayıf bir hale getirilmesi adına FBI sürekli olarak firmaya bildiriler gerçekleştirmektedir. Fakat Apple tüm bu uyarılarına rağmen yeni sürümlerinde de on haneli şifreleme metotlarını devreye sokacaklarını belirtmiş ve bunun üzerine de FBI ile karşı karşıya gelen davalara yer edilmektedir.

Zaman içerisinde pes edip edilmeyeceği gözlemlenmektedir fakat eğer ki FBI şifre kırma işleminin kolaylaşması adına bir çaba içerisine girerse eğer muhtemel ki bu vatandaşlar tarafından da oldukça basitleştirilecek ve bunu farklı amaçlarda da kullanıma sunulacağı da kesin bir bilgidir. Bu yüzden de Apple on haneli şifreleme ve şifrelerin yanlış girilmesi halinde yapılan denemeler sonucunda da verilerin silinmesi diğer çıkacak olan sürümlerde de yer edileceğe benziyor.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?