15 Temmuz akşamı gerçekleşen darbe kalkışmasının etkilerinin yavaş yavaş atlatıldığı bugünlerde, yabancı basının üzerinde durduğu hususlardan birisi de Apple FaceTime uygulaması ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yaptığı görüşmeydi.

15 Kasım darbe girişiminin engellenmesinde ki en kritik ayrıntılardan birisi de CNNTurk kanalında Hande Fırat’ın iPhone 6S telefonundan 4.5G teknolojisi de kullanarak FaceTime üzerinden halka yapılan “sokağa çıkın” çağrısıydı.

fcetime-erdogan

 

Ordunun bir kısmının bir kalkışma içinde olduğunu belirten Erdoğan, “Halkımıza çağrı yapıyorum: milletimizi illerimizin meydanlarına, havalimanlarına davet ediyorum, milletçe toplanalım. Bunların azınlık grubu, tanklarıyla, toplarıyla gelsinler” demişti.

Yabancı basın bu konuyu şöyle yorumladı:

New York Times (ABD):15 Temmuz gecesinin ‘kıyamet günü’ diye tarif edildiğini aktaran gazete güçlü bir profil çizen Erdoğan’ın FaceTime üzerinden televizyona bağlanmasının başta aciz bir görüntü gibi algılandığı ama  “Aslında bir dönüm noktasıydı, Erdoğan takipçilerini sokaklara çıkmaya, askerlerin kapattığı İstanbul’daki havalimanına gitmeye ve darbeye direnmeye çağırdı” dedi.

Times (İngiltere):Darbenin başarısız olmasında dönüm noktasının Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın tatil kenti Marmaris’ten FaceTime uygulamasıyla kamuoyuna mesaj vermesinin olduğuna yer verildi.

Daily Mail (İngiltere):FaceTime Türkiye’de darbeyi nasıl engelledi” başlığıyla verdiğinde haberinde “Erdoğan’ın özel TV kanalı üzerinden mobil telefonla yaptığı çağrı, sosyal medyayı harekete geçirerek kalabalıkları mobilize etti” yorumunu yaptı.

BBC (İngiltere): Jeremy Bowen imzalı “Türkiye’nin istikrarı niye bölge ve ötesi için önemli” başlıklı yazıda “Batı, Türkiye’yi Ortadoğu’daki çözümün bir parçası görüyor” ifadelerini kullandı. BBC, Ortadoğu’daki gerginliklere bir de Türkiye’nin eklenmesinin herkes için problem anlamına geleceğini de belirtti.

FaceTime nedir?

FaceTime ilk olarak WWDC 2010’da duyurulmuş ve iPhone 4+, iPhone 4S+, iPod Touch+ ve iPad+ tabletlerinde 6 yıldır kullanılan bir video haberleşme uygulamasıdır. Apple bu ismi FaceTime Communications şirketinden satın almıştır.

apple-facetime-01

Uygulama GSM sisteminin data kısmını kullanır ve veri alma/verme işlemini internet üzerinden gerçekleştirir.

iOS 9 ile birlikte FaceTime 4,5 G şebekelerde de kullanılabilmektedir.

 

 

 

 

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?