WWDC 2016 ile birlikte hayatımıza yeni kavramlar girdi.  iOS 10, macOS Sierra ve daha birçok şey.. Bugün 40 yıllık Apple tarihini biraz konuşalım istedik.

Apple’ın yıllardır icat ettiği en önemli ürünlere odaklanalım. Örneğin, Macintosh PC kullanıcısını nasıl etkiledi? iPod ile binlerce şarkı cebimize nasıl sığdı? iPhone , cep telefonlarına nasıl çağ atlattırdı?

 

Macintosh ile başlayalım..

128K Macintosh from 1984
Müzedeki 1984 model 128K Macintosh

Macintosh aslında 1984 yılının finansal bir başarısızlığıydı.  Çıktığı yıl bile, 1979’da çıkan Apple II %84 oranında satıldı. iPhone gelene kadar bu rekor geçilemedi. Aslında Mac, Apple tarihinin en büyük ürünüdür. Steve Jobs, 1990’lı yıllarda şirkete geri dönene ve iMac çıkana kadar satmaya devam etti.

Kullanıcılar, Mac grafiklerini çok sevdiler. İlk Apple fanları oluşmaya başladı. Şirket felsefesi o zamanlar oluşmaya başladı. “Bir bilgisayarın hem yazılımını hem de donanımını yapacaksın.”

İnsanların evine masaüstünü getiren, müzik üretimini, video düzenleme araçlarını getiren hep Mac oldu.

Apple şirketini, büyük bir şirket haline getiren Macintosh’dur.  Fakat en zengin şirket haline getiren, iPhone’dur.

iphone-tanitim
Steve Jobs ilk iPhone’u tanıtırken

iPhone çıkana kadar akıllı telefonlarda onlarca tuş vardı ve sadece ticari amaçlar için kullanılıyorlardı. iPhone , daha basit yaklaşımın daha iyi olacağını gösterdi. Dokunmatik ekranda parmaklarınızı gezdirerek, telefonunuzu ofise dönüştürebileceğinizi gösterdi. Telefonun sadece telefon olmadığını, kayıt tutabileceğini, oyun oynanabileceğini, internette gezinebileceğini gösterdi.  Apple, iPhone ile koskoca bir mobil endüstrisini değiştirdi.

 

Apple her dönemde, bir ürününü diğerlerinden bariz şekilde fazla satarak, süper star yapmıştır.

Apple II,   1980’lar

Mac,  1990’lar

iPod,   2000’ler

iPhone ise bugünlerde şirket satışlarının çoğunu yapmakta.

Steve Wozniak’a göre ise Apple’ın en büyük icadı Apple Store. 2 kişilik bir takım Apple II için yazılım yaparken, Mac ile birlikte çıkan Apple Store yazılım işini ayrı bir aşamaya taşıdı. Fakat iPhone olmasaydı Apple Store bu kadar popüler olamazdı. Apple Watch bile iPhone olmadan eksik kalırdı.

Apple’ı silikon vadisine sokan Mac idi. Ama Apple’ı dünya devi yapan iPhone’du.

Peki Apple’ın en önemli icadı ne?  Sizlerin yanıtını bekliyoruz? Tartışmamıza katılın. 

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?