Apple’ın En Başarılı Adımı Safari ITP Sistemi İşe Yaradı

0
87

İnternet akıl almaz düzeyde güvenlik sorunları mevcut. Kullanıcıların hiçbir bilgisi ele geçirilmesi ve hiçbir cihazına sızma denemesi yapılması bile sadece bir internet sayfasını ziyaret etmek yeterli oluyor. Siteler kolaylıkla gerek online yazılımlar gerekse de çerezlerle beraber kullanıcı verilerini takip ediyor. Site üzerinde ne yaptığınız? Hangi alanlarla ilgilendiğiniz? Ne kadar zaman geçirdiğiniz? Hangi IP numarası üzerinden, hangi bölgeden girdiğiniz? Kısacası hemen hemen her bilgi toplanıyor. Bu şekilde dev veri tabanları oluşturulabilecek boyutta bilgiler toplanabiliyor. Peki, bu bilgiler ne oluyor? Sorunun cevabı çok basit. Reklam firmalarına satılıyor. Apple’ın Safari tarayıcı da bu döngüyü kırmak için sunduğu ITP sistemi ise sonunda bazı şeyleri değiştirmeye başladı.

Safari ITP Sistemi Nedir?

Gelişmelere geçiş yapmadan önce ITP sistemi konusunda bilgi verelim. ITP sistemi, açılımı ile “akıllı izleyici koruması” arka planda sitelerin kullanıcılardan veri toplamalarının önüne geçiyor. Sitelerin kullanıcıları takip etmesi engellendiği gibi zararlı yazılımlara ve izinsiz çerezlere karşı da ekstra bir veri koruması sağlanıyor.

Safari ITP

Söz konusu sistem yavaş yavaş diğer tarayıcılarda da kendisini gösterecek düzeye gelmeye başladığı ekleyelim. Tabii ki işine gelmeyen bazı tarayıcılar hala kullanıcıların izlenmesine izin veriyor orası ayrı bir konu.

Reklam Firmalarından Ortak Mektup

Safari tarayıcı ile sunulan ITP sistemi, reklam firmalarının tekerine taş koymayı başardı. Son açıklanan verilere göre %14-15 oranlarında kullanılıyor olsa da Safari tarayıcının bu sistemi, firmaların reklam gösterimlerine ciddi bir şekilde darbe vurdu. Kullanıcılara özel reklamlar gösteriminde sorun yaşamaya başlayan firmaların, reklam gösterimlerinde %20’nin üzerinde bir kayıp yaşadığı ortaya çıktı.

Özellikle Apple kullanıcılarına özel hizmetler sunan markalar bu durumdan oldukça şikayetçi gibi gözüküyor. Bunun için ortak bir mektup bile yayınlanmış durumda. Apple’ın ITP, yani akıllı izleyici koruması sistemini genişletmesi isteniyor. Elde edilen sonuçlar istediğimiz sonuçlar. Sürekli izlenme hissini ortadan kaldıran bir teknolojiden söz ediyoruz. Açıkçası firmaların tek sözde birleşmiş olması sistemin başarılı olduğunu da göstermekte. Dileriz Apple geri adım atmaz.

İLGİLİ HABER:  Apple, 10 Nisan'da Apple Watch için Sadece ABD'de 1 Milyon Ön Sipariş Aldı

Önceki Haber: iOS 11.2.5 Final için Final Sürümü Hazırlıkları Başladı

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?