Apple’ın Daha Büyük Ekranlı Yeni Tableti: iPad Pro veya iPad Air Plus

2
1671

Bugün ki bu özel yazımızda Apple’ın üzerinde uzun zamandır çalıştığı ve tahminen 2015 yılında veya yakın bir zamanda tanıtacağı düşünülen iPad Pro’ya dair bilinenleri kaleme alıyoruz.

İlk Bakışta iPad Pro

iPad Pro, 12,2 – 12,9 inç ölçülerinde ve iPad Air’in daha büyük bir versiyonu olacağı söyleniyor. Kurumsal pazarı amaçlayan, ultra yüksek çözünürlüklü ekran ve A8X işlemci özelliklerine sahip olacağı düşünülüyor.

Beklenen Özellikleri
  • 12,2 – 12.9 inç yüksek çözünürlüklü ekran
  • A8X işlemci
  • 2 GB RAM
  • iOS 8 veya iOS 9
  • Touch ID
  • Beyaz / Gümüş, Beyaz / Altın, Siyah / Uzay Grisi renkleri
Biz ne Bekliyoruz?

Apple iPad serisini genişletmeyi hedefliyor ve bunu daha büyük bir ekranlı iPad modeli ile yapmayı istiyor. Beklenen ekran ölçüsü 12,2 – 12.9 inç.  iPad Pro diğer tabletlere oldukça büyük ve onlardan eşsiz olacak. Malumunuz iPad Air 2 9.7 inç, iPad mini 3 ise 7.9 inç. Bu sebeple iPad Pro’ya en yakın ekran boyutu 13 inç MacBook Air olacak.

Yeni iPad modelinin adının iPad Pro yerine iPhone modelinde olduğu gibi iPad Air Plus olacağı da söylentiler arasında yerini almış durumda. Ancak bu söylenti Apple’ın mantığına daha yakın gibi duruyor.

Büyük ekranlı iPad’in söylentileri biraz az olmasına rağmen, tabletin tasarımsal olarak (incelik-çerçeve) iPad Air 2 ve iPad Mini 3’e benzeyeceğine inanılıyor. iPad Pro’nun 7 mm kalınlıkta ve muhtemelen 2GB RAM, Touch ID ve 802.11ac Wi-Fi gibi birçok iPad Air 2 özellikleri içerecek.

Aynı zamanda gelişmiş bir stereo ses deneyimi sunmak için bir “ultra” yüksek çözünürlüklü ekran ve cihazın hem alt ve üst kenarlarında hoparlörler ve mikrofon ile gelebilir.

Detaylı Özellikleri

1) Ekranı

Erken söylentileri 12,9 inç ekranı işaret ediyor ve 2732 x 2048, inç başına 265 ppi) çözünürlüğünde olacağı yönünde. Daha yeni söylentiler ise iPad Pro’nun 12.9 inç yerine 12.2 inç olabileceği yönünde.

2) Tasarımı

iPad Pro, muhtemelen ultra ince ve dar yan çerçeveler dahil olmak üzere geçerli iPad modellerinde bulunan tasarım öğeleri ile gelecek. Apple daha büyük ekranlı ürünlerini mümkün olduğunca inceltti ve iPad Air 2 6.9 mm ve bu bakış açısı ile iPad Pro’nun 6.1 mm olacağı düşünülüyor. Malumunuz iPhone 6 biraz daha kalın 7.1 mm ve iPhone 6 Plus biraz daha ince 7 mm.

İLGİLİ HABER:  Apple 9 Eylül'de iPhone 6s, iPhone 6s Plus, iPad Pro ve Yeni Apple TV'yi Tanıtacak!

3) İşlemci ve RAM

ipad-air-2-performans

En söylentiye göre iPad Pro, iPhone 6 ve 6 Plus ile tanıtılan A8 işlemci ve yükseltme yapılarak iPad Air 2 ile tanıtılan üç çekirdekli işlemci ile A8X (2015’te kullanılması düşünülen A9X daha yüksek ihtimal) ile gelecek. Bir Geekbench 3 testine göre A8X işlemcili iPad Air 2, A8 işlemcili iPhone 6 ve 6 Plus’a göre %55 daha hızlı.

iPad Air 2 Apple’ın ilk 2 GB RAMli cihazı oldu ve iPad Pro’nun da 2 GB RAM’e sahip olması bekleniyor.

4) Diğer Özellikleri

iPad Pro 802.11n Wi-Fi yerine iki kat daha hızlı olan 802.11ac Wi-Fi ve Cellular + Wi-Fi modellerinde LTE Advanced olmak üzere iPad Air 2’de bulunan birçok özelliği, 120 Mbps LTE bağlantı hızını sunacak.

iPad Air 2 gibi iPad Pro muhtemelen jiroskop, ivmeölçer, GPS, barometre, pusula işlevselliği dahil olmak üzere çeşitli sensörler ve bir hareket işlemcisi sunacak. Bir arka kamera ve bir ön kamerası olacak ve FaceTime HD kamera desteği sunacak.

Apple iPhone 5s’ten bu yana tüm iPhone modellerinde Touch ID kullandı. iPad Air 2 ve iPad mini 3’le birlikte iPadler’de de kullanılan Touch ID tüm özellikleri ile birlikte iPad Pro içinde dahil edilecektir.

5) İşletim Sistemi

2014 yılında Apple’ın kullanıma sunduğu iOS 8’den sonra sırada iOS 9 var ve Haziran ayından itibaren Beta olarak hayatımıza tahminen Eylül ayından itibaren kararlı sürümü hayatımıza girecek. iPad Pro’nun iOS 9 ile geleceği düşünülüyor.

iPad Pro’ya Ait Olduğu Düşünülen Parça Sızıntıları

Sizde daha büyük ekranlı bir iPad’in arkadan görüntüsü nasıldır? İşte iPad Pro’ya ait olduğu düşünülen bir parça sızıntısı;

ipad-pro-sizinti

Bir diğer sızıntı ise iPad Pro’nun kasa kalıbına ait olduğu kalıp.

ipad-pro-sizinti-2

Çıkış Tarihi ve Fiyatı

iPad Pro’ya ait söylentiler ve görseller hemen hemen hiç yok denilecek seviyelerde iken fiyatı hakkında yorum yapmak neredeyse imkansız ama başlangıç fiyatının iPad Air 16 GB Cellular + Wifi modeline yakın olacağını söylemek mümkün.

Çıkış tarihi içinse 2015 2. veya 3. çeyreğinden sonrası düşünülüyor.

 

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?