Daha çok akıllı telefonlarıyla adından söz ettiren Apple, son dönemde akıllı telefon serisi iPhone’un yanı sıra Macbook ve iPad serileriyle de duyurmaya başlayan Apple’ın bu senede marka değerlerinde birini olduğunu da söylemek gerek. Marka değeri giderek büyüyen Apple’ın tüm bunlarla beraber son dönemde yatırımlarını da epey arttırdığını da söylemek gerek. Hatta öyle ki artık dev marka daha önce yatırım yapmaya sıcak bakmadığı ülkelere bile beklenmedik birçok yatırım yapmaya da başladı.

Bu ülkelerden birisi de Çin. Apple ürünlerini kullanmaya karşı oldukça katı kuralları olduğu bilinen Çin, son yıllara kadar Apple’ın Çin genelinde Apple Store merkezleri açmasını bile engelliyordu. Bu nedenle yatırım konusunda Çin genelinde bir adım geri kalan Apple’ın yaklaşık 2 milyarlık bir pazara giriş yapamaması da markanın gelirlerinin beklenenin altına kalmasına da neden oluyordu. Duruma el atmak isteyen Apple ise son bir senedir Çin merkezinde yaptığı yatırımları arttırmaya başladı.

apple-çin

Çin ile anlaşarak hem ülke genelinde istihdam sağlayan hem de Apple Store merkezlerinin sayısını arttıran Apple’ın gelirleri de beklendiği gibi bir hayli artmaya başladı. Sadece Çin pazarına giriş yapması bile milyarlarca dolar ekstra kazanç sağlamaya başlayan Apple’ın Çin genelinde yaptığı yatırımların firmaya ne kadar ekstra kazanç getirmeye başladığı da ortaya çıktı.

Son 2 yılda Apple’ın yatırım konusunda gösterdiği büyümenin ise 2 yıl öncesine göre tam 5 kat daha fazla olduğu da açıklandı. Özellikle iPhone satışlarında büyük oranda büyüme gösterdiği belirtilen Apple’ın bunun dışında iOS uygulama satışları konusunda da Çin genelinde büyük oranda artış sağladığı ve gelir artışlarında da bu durumunda oldukça etkili olduğu belirtildi. Yapılan yatırımların devam etmesiyle beraber Apple’ın ilerleyen dönemlerde de Çin gelirlerini arttırmaya devam edeceği düşünülüyor.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?