Apple’ın Biyometrik Güvenlik Teknolojileri Geliyor

0
56
iPhone 8 parmak izi

Akıllı telefon modelleri arasında güvenlik değerleri teknoloji devlerini tercih unsuru haline getirebiliyor. Şöyle son dönemde kişisel verilerin güvenliği konusunda internet dünyasının hiç güvenli olmaması ve bunun yanında artık kullanıcıların akıllı telefon sistemleri ile sürekli olarak çevrim içi durumunda bulunması haliyle hackerların iştahını da bir hayli arttırmakta. Bu şekilde güvenlik sorunu her zaman geçerli olan bir durum.

Tüm güvenlik sorunlarını çözerek kullanıcıların herhangi bir güvenlik açığı ile karşı karşıya kalmaması için teknoloji devi markalarda zaten oldukça sıkı çalışmalar yapıyor. Sadece uzaktan erişim ya da çevrim içi güvenlik sorunları üzerine değil fiziksel olarak da akıllı telefonların güvenliğini artırmak için birçok sistem üzerinde çalışılıyor.

Apple

Bu alanda en başarılı firmalardan birisi ise elbette Apple. Şimdilerde iPhone 8 akıllı telefonları için benzer sistemler denediği ortaya çıkan Apple’ın bu teknolojileri hakkında ise yepyeni iddialar var.

Bilinen Parmak İzi Sistemi Tarih Olabilir

iPhone 5 serisi ile beraber Apple’ın güvenlik konusunda fiziksel olarak attığı ilk adımlardan birisi parmak izi okuyucu sistemleri olmuştu. Kullanıcıların telefona giriş için her insan için benzersiz olan parmak izlerini kullanması fiziksel olarak telefonun güvenliğini epey bir artırmıştı.

Tüm bunlarla beraber Apple’ın bir ilk imza attığı teknoloji kısa süre içerisinde sadece Apple değil diğer akıllı telefon markaları tarafından da tercih edilmeye başlamıştı. Birçok akıllı telefon markası tarafından tercih edilen parmak izi teknolojisinin ise iPhone 8 ile beraber yerini bambaşka teknolojilere bırakacağı da iddia edildi.

Parmak İzi Sistemi

Yeni sisteme göre ise Apple artık parmak izi okuyucularını kalıcı olarak kaldıracak. Bunun yerine marka ana dokunmatik ekran üzerine bazı sensörler yerleştirecek. Apple tarafından ana ekran üzerine yerleştirilen optik sistemler sayesinde parmak izi optik olarak okunacak. Cam yüzeyin altında yer alan optik parmak izi teknolojisi standart parmak izi sistemine göre ise çok daha güvenlikli bir sistem olacak ve güvenlik açığı konusunda da standart sisteme göre çok daha başarılı olacak.

İLGİLİ HABER:  Apple Kendi Çiplerini Üretmek İçin Çalışmalara Başladı

Yüz Tanıma Sistemleri

Sadece değişen optik parmak izi okuma sistemleri değil Apple’ın iPhone 8 serisi için güvenlik konusunda yeni başka iddialarla da gündeme geldiğini belirtelim. Ortaya atılan bu son iddialara göre de parmak izi dışında Apple’ın yüz tanıma sistemini devreye sokacağı düşünülüyor.

Apple yüz tanıma

Özel bir algoritma ile beraber çalışacak olan yüz tanıma teknolojisi sayesinde ise kullanıcının gözleri yani İris tarayıcısında olan sistemler dahil olmak üzere tamamen yüzlerinin taranacağı ve yine telefonun benzersiz olarak kullanıcılara özgü bir hal alacağı da düşünülüyor.

Söz konusu iddiaları kanıtlayacak olan bir açıklama yok. Fakat Apple’ın Samsung İris tarayıcısı sistemine karşı bir atak ile cevap vereceğini düşünürsek yüz tanıma ve optik parmak izi sistemleri oldukça mantıklı.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?