Apple Glass, bir akıllı gözlükten çok fazlasını sunabilir. Akıllı gözlük için birkaç deneme yapıldı. Google bu alana girdi ama başarılı olmadı. Microsoft Hololens ile kıyısından köşesinden akıllı gözlüklere dokundu ve ürün iyi olmasına rağmen bir türlü yaygınlaşamadı. Biraz taraflı bir ifade olacak ama demek ki Apple bu alana girip, bu alanı da canlandırması gerekiyor.

Gözlüğün bir takım özelliklerinin belli olması ve bu özellikler üzerinden yorumlarımızı yapmamızın ardından, zaten iddialı bir seri geleceğini ve dediğimiz gibi Apple’ın bu alanı da canlandıracağını düşünüyoruz. Bu düşünceyi doğrulayacak bir konsept çalışmasını sizlerle paylaşacağım.

Bakın: Apple Glass Özellikleri ve Fiyatı Açıklandı

Apple Glass için Hazırlanmış Son Konsept Çalışması

Iskander Utebayev’in hazırladığı yeni konsept çalışması önem verilmesi gereken bir çalışma. Çünkü aynı ismin kaleminden yayınlanmış iPhone çalışmaları var ve isabetli tahminler de yapılıyor.

Neyse işin o kısmını geride bırakıyorum çünkü gözlük için vurgulanan özellikler daha çok dikkat çekiyor. Çalışmada iPhone arayüzüne benzer bir arayüz kullandığı anlaşılan gözlüğün, tek parça camdan üretileceği gösterilmiş.

Dıştan baktığınızda tek parça bir güneş gözlüğü gibi değerlendirebileceğiniz kadar ince kasanın kullanıldığı anlaşılan cihaz, içeriden bakıldığı zaman ise sizi çok farklı bir dünyaya taşıyacak.

Apple Glass konsept çalışmasında şunu anlıyoruz ki ekran dokunmatik olarak kontrolleri de destekleyecek. Tek parça cam kullanılmasının altında yatan en büyük gerekçenin bu olduğu belirtiliyor.

Tabii ki bu kısa bir video şeklinde paylaşılan ama bir o kadar gerçekçi duran bir konsept çalışması. Konsept çalışmasında her özellik açıklanacak diye bir durum yok. Daha çok ana tasarım yapısı gösteriliyor.

Bizim bildiklerimize ve sızan birkaç rapor değerlendirmesine göre, bu tasarım gerçek akıllı gözlük tasarımını yansıtıyor olabilir. Ayrıca donanımsal olarak gözlüğün yanlarına LIDAR tarayıcının da eklenmesi olasılığı var. Hatta bu büyük bir olasılık. iPad ile kullanılan LIDAR tarayıcı burada çok işe yarayacaktır.

Konseptlerine hayran kaldığımız Apple Glass, 499 dolar fiyatla çıkacak deniyor. Dilerim bu gözlüğü iPhone 12 tanıtımı sırasında görürüz ve çok beklemeye gerek kalmaz.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?