Apple’ın Google Harita’dan sıyrılarak, iPad ve iPhone için kendi Harita hizmetinin başlatmasının üstünde üç yıl gibi bir süre geçti. Bir süredir gizemli araçları ile şehir şehir gezen Apple’ın bu gizemli arabalarının sırrı çözülmüş oldu. Cupertine merkezli şirketin, kendi harita hizmeti için büyük geliştirmeler yapmaya hazırlandığı ortaya çıktı. Apple’ın bu kapsamda uzun zamandır hazırlıklar yaptığı ve gizemli arabaları ile harita veritabanını geliştirmek için veriler topladığı netleşti.

Apple 2012 yılından bu yana, TomTom dahil olmak üzere pek çok üçüncü taraf kaynakların verilerini harita hizmeti üzerinde kullanıyordu. Kendine özgü verilerini tam olarak kullanıcılarına sunmayan Apple bu sebeple çok fazla eleştiri alıyordu ve Google Harita hizmeti iOS için popülerliğini korumaya halen devam ediyor.

Apple kendi temel harita verilerini toplamak için beyaz, gri, siyah ve bej renklerde ilginç arabaları uzun zamandır kullanıyordu. Apple’ın bu araçlar hangi amaçla kullandığı gizemini koruyorken, Apple içinden bir kaynak Apple’ın temel harita verilerini geliştirmenin yanında 3D sokak görünümü için de bu araçları kullandığını dile getirdi.

Apple’ın 2017 yılında tümüyle özgün harita hizmetini kullanıma sokmayı planladığı, TomTom gibi ortakları ile ilişkileri kesmeye hazırlandığı da ortaya çıkmış oldu. Bu değişim artık Apple kullanıcılarına daha özgün veriler sunacağı anlamına geliyor. Kullanıcı deneyiminin artacağı, daha kullanışlı bir hizmetin sunulacağını gösteriyor.

Çoğu kullanıcıya göre Apple, Google’ın harita hizmetinin arkasından gidiyor. İşte bu sanılanın aksine, Apple farklı bir harita deneyimi için çalışmalar yapıyor. Apple Google tarafından geliştirilen klasik sokak görünümü arayüzlerinin kullanıcıya özel geldiğine inanmıyor. Bu nedenle Google’a göre, şimdiye dek yapılmış en farklı sokak görünümü sunmak için farklı yollar araştırıyor.

 

 

 

Kimi kaynağa göre, Apple’ın harita hizmeti üzerindeki çalışmalarının ilk ön görünümü iOS 9’la birlikte ortaya çıkacak. Apple, iOS 9’la birlikte gerçekliği arttırılmış harita hizmetini sunmayı planlarken, iOS 9’la birlikte yeni bir varsayılan yazı tipi, geliştirlmiş kullanıcı arayüzü, HomeKit cihazlarının kontrol edilebilmesi için Ev uygulaması, iPad için çoklu ekran desteği, Google Now’a karşı yeni bir hizmet uygulaması, Force Touch desteği, iMessage geliştirmeleri, klavye üzerinde ve genel olarak kalite odaklı, güvenlik ve istikrar için yenilikler sunacak. OS X 10.11’le de benzer yenilikleri, hatta bir rivayete göre gelişmiş Kontrol Merkezi’ni kullanıma sunacak. Apple tüm bu yenilikleri 8 Haziran, Pazartesi günü başlayacak olan WWDC 2015’te açıklayacak.

İLGİLİ HABER:  300 Dolarlık iPhone Hazırlanıyor

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?