Apple’ın AR Gözlüğü için Devrim Niteliğinde Bir Yenilik Yolda – İşte Yeni Patent Görselleri

0
157
Apple AR Başlığı

Arttırılmış gerçeklik gözlükleri için çok fazla alternatif yok. Açıkçası markalar bu alanda istediği başarıyı elde edemedi ve bir bir çekildi. Belki de markaların bu alanda çok fazla yatırım yapmadığını söylemek daha doğru olacaktır. Bunlardan birisi de Apple oldu. Facebook, Samsung gibi markalar ardı ardına sanal gerçeklik gözlüleri sunarken Apple’ın bu konuda biraz daha geri planda kaldığını görüyoruz.

Bunun yanında sektörde sanal gerçeklik gözlüklerinin yerini alacak olan yeni teknolojiler de ortaya çıkmadı. Apple’ın son patent görselleri ise markanın bu konuda ne kadar kararlı olduğunu ortaya koyuyor. Apple’ın Artırılmış Gerçeklik Gözlüğü patent görsellerine göre marka devrimsel bir yenilik peşinde.

Apple’ın Artırılmış Gerçeklik Gözlüğü Neler Sunacak?

Konunun odak noktası göze yansıtılan ışık sistemi olarak karşımıza çıkıyor. Artırılmış gerçeklik gözlüklerinde ekran ışığı gözün “fovea” bölümüne yansıtılıyor. Bu bölüme yansıtılan ışık, görüntülerin çok daha net bir şekilde karşımıza çıkmasını, daha doğru göz tarafından bu şekilde algılanmasını sağlıyor.

Bunun yanında gözün derinlik algısını kullanması da sağlanmakta. Fovea adı verilen bu kısımda gözün küçük şeyleri görmesi, yani detayları kaçırmaması da sağlanmakta. Aslında sistem oldukça mantıklı. Fakat burada önemli bir sorun karşımıza çıkıyor. Fovea bölümü retinanın sadece %1’lik boyutunda.

Artırılmış Gerçeklik Gözlüğü

Yani bu ışığı sorunsuz olarak göze yansıtmak pek mümkün olmayabiliyor ya da göz sürekli hareket ettiği için görüntü değeri bozuluyor. Ayrıca gözün sürekli olarak hareket etmesiyle beraber görüntüleri takip etmekte mümkün olmuyor.

Yeni patent görselleri de tam olarak bu kısımda karşımıza çıkıyor. Yeni patent görsellerine göre Apple sorunu çözebilmek için özel bir sensör kullanacak. Göz takip sistemi olarak sunacak olan sensörler, gözün hareketini algılayacak ve buna göre ışığı yönlendirecek.

İLGİLİ HABER:  Apple Siri için Mühendis İlanlarını Açtı

Artırılmış Gerçeklik Gözlüğü

Göz takibi sağlayacak olan sensörlerinin gözlükler üzerinde çok fazla yer kaplamayacağını düşünüyoruz. En azından paylaşılan patent görsellerinde bu yönde bir yaklaşım var. Şu an için gözlüklerin ne zaman tanıtılacağı net değil. Beklenti 2021 yılında çıkış yapılacağı yönünde. Gözlükler çıktığı zaman belirtilen teknolojilerin ne kadarının karşılandığını göreceğiz.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?