Apple’ın 7 Eylül Etkinliği

0
68

Apple 7 Eylül 2016 tarihinde yani yarın, yeni ürünlerinin sunumunu büyük bir etkinli ile gerçekleştirecek. Haziran ayında gerçekleştirilen WWDC etkinliklerinde yeni yazılımların sunumunu yapan Apple, yarın da yeni ürünlerinin sunumunu yapacak. Yarın ki sunum Türkiye saatiyle 20 : 00 gibi başlayacak ve Apple’ın 2016’da ki en büyük etkinliği olacak.

7-eylul

 

Geçen yılın etkinliklerinde ürün çeşitliliği çok genişti. Apple yeni tvOS platformunu sunmuş, Apple Watch’ın yazılımsal ve donanımsal yeniliklerini tanıtmış, iPad Pro ve iPhone 6s serilerinin lansmanını yapmış ve birçok yazılımda yenilikler getirmişti. Çarşamba günü yoğun bir gün olacak. Sizlerle tüm yenilikleri AppleUzmani.net kalitesiyle paylaşacağız.

 

iPhone

iphone

Çoğu görüşe ve tahmine göre, yeni iPhone’un ismi iPhone 7 olacak. Ama görünüm olarak iPhone 6s’e benzer olacağı kesin. Anten çizgilerinin kaldırılması söz konusu. Yeni iPhone iki farklı boyutta gelecek. Bunlar; 4.7 inç ve 5.5 inç boyutları.

 

Yeni iPhone’un  özelikleri ise şöyle olacak:

 • iPhone 6 ve 6 plus da olan 4.7’ ve 5.5’ ekran ölçüleri yeni iPhone’da da devam edecek.
 • iPhone 6s ‘e tasarım olarak çok benzeyecek.
 • İsimleri iPhone 7 ve  iPhone 7 Plus olacak.
 • 3,5 inç kulaklık girişi olmayacak.
 • iPhone 7 Plus ‘da dual – lens kamera olacak. (dual: çift)
 • iPhone 7 Plus için akıllı bağlantı (smart connector) olması bekleniyor.
 • Anten bantları yeniden tasarlanacak.
 • İşlemci iyileştirilecek.
 • RAM 3GB olacak.
 • Su geçirmezlik konusunda bazı şüpheler olsa da su geçirmez diye bir ihtimal de var.
 • Home düğmesi, fiziksel bir düğme olmayıp, kapasitif olabilir.

Apple Watch 2

apple-watch

7 Eylül Apple etkinliğinde, yeni bir Apple Watch akıllı saatinin tanıtılacağı bir çok güvenilir kaynak tarafından dile getiriliyor. Adı muhtemelen Apple Watch 2 olacak bu akıllı saatin özellikleri ise şimdiye kadar gelen bilgilere göre şöyle olacak:

 • Form faktöründe küçük düzeltmeler olacak
 • Pil ömrü artacak
 • İşlemci daha hızlı olacak. Daha hızlı olan TSMC tabanlı işlemci kullanılacak.
 • Hücresel bağlantı olacak. (Sim kart desteği)
 • GPS, Barometre daha iyi olacak.
 • Su geçirmezlik daha kuvvetli olacak
 • 2017’ye kadar LTE desteği olmayacak.

Yeni bir Mac? Belki..

macbook

Apple’ın yeni bir Mac üzerinde çalıştığı uzun zamandır bilinen bir gerçek. MacBook Pro yeniden tasarlandı.  Tuş takımının üstünde standart fonksiyon tuşları yerine OLED dokunmatik ekran olacak  CPU, GPU, SSD ve diğer bileşenler üzerinde de ciddi iyileştirmeler söz konusu.

 

Ben özellikle Macbook Air için güncelleme alacağından şüpheliyim. Çünkü  2010 yılından bu yana neredeyse hiç değişmeden günümüze kadar geldi ve emekli olarak yerini Retina MacBook’lara bırakma zamanı geldi. Ucuz versiyon olarak Retina MacBook, pahalı versiyon olarak da 13 inç MacBook Pro, Apple’ın ürün geliştirme alışkanlıkları için daha mantıklı. Ama geçenlerde Bloomberg’de çıkan bir haberde, MacBook Air’e Usb-c  ekleneceği yazıldı.

Gelen haberlere göre, yarın yeni bir Mac haberi almayacağız. Apple daha yeni ürünlere odaklanacak. Sierra için belki bir yenilik olabilir ama Mac tarafında donanım değişiklikleri için en erken Ekim ayını bekleyeceğiz. Mac tarafında bir değişiklik olmayalı 1.5 yıl oldu. En son 2015 Mart ayında, MacBook değişikliği olmuşu.

İLGİLİ HABER:  iPad Air 3 ve iPad Mini 4 Belirsizliği Sürüyor

Yeni bir iPad Neden olmasın?

iPAd Pro modeli
iPAd Pro modeli

12.9 inç iPad Pro 1 yaşında ama 9.7 inç model iPad’ler sadece 6 aylık. iPAd Pro cephesinde yenilik olacağına dair hiç duyum yok. Bloomberg’in bir haberinde, Apple’ın iOS 10 ve iPad’de ki kullanımına odaklandığı yazıyordu. Aynı haberde, 10.5 inç iPad Pro’nun gelecek yıl sunulacağı yazıyordu.

Yine de yarın iPad cepehesinde yeni birşeyler görebiliriz. iPad Mini 4 neredeyse 1 yaşına girdi ve iPad Air 2 ise 2. doğumgününe yaklaştı. Yarın bu ürünlerde değişiklikler görebiliriz.

Yazılım Güncellemeleri

macos_sierra

iOS 10 , macOS Sİerra, watchOS 3 ve tvOS 10’un kararlı sürümlerinin yayınlanması veya yayınlanma zamanının bildirileceği kesin.

tvOS’da Night Mod olacak. Uygulamalara giriş yapmak daha kolay olacak ve geliştiriciler için birkaç oyuncak gelecek.

 • Yeni WatchOS 3’ün öncekine oranla kesinlikle daha hızlı olacağını söyleyebiliriz. Apple WWDC etkinlkleri kapsamında demo yaptı ve sonuçlar ayakta alkışlandı. Artık 30 sn de açılan bir ekran yok.
 • Yeni watchOS 3 ile Apple Watch farklı kadran seçenekleriyle geliyor. Artık siz de kıyafetinize göre saatinizin kadranını değiştirebileceksiniz. Bunun yanında aktivite bilgilerinize özel olarak değişen ekran da geliyor. Nümerik kadraj seçeneği de çok şık duruyor.
 • Özel alanınıza favori kadrajlarınızı ekleyip, istediğiniz zaman değişiklik yapabiliyorsunuz.
 • Saatinizin ekranına hava durumu bilgilerini yansıtabilirsiniz.
 • Yeni özellikle buton yapısında da bazı iyileştirmeler yapılmış. Dock denilen teknolojiyle artık favorilerinize ulaşmanız daha kolay olacak. Bastığınızda favori uygulamalarınız çıkacak.
 • Yeni çıkacak watchOS 3 ile haberleşmek de daha kolay olacak. Harf harf ekrana yazdıklarınız eklenecek.  Mesajlaşmada akıllı cevaplar özelliği var. Size gelen mesajı kolayca cevaplayabilirsiniz. Bunun yanında acil durumlarda, acil çağrı merkezlerini (155,112 gibi) hemen bilgilendirme özelliği de var.

MacOS Sierra tarafında ise,

En dikkat çeken yenilik kopyala- yapıştır özelliğiydi. Bu ilginç özellikle, örneğin Mac bilgisayarınızdan kopyalayıp, iPhone telefonunuzdan yapıştırabileceksiniz.  Bu özelliğe Universal Clipboard denmiş.

Bir diğer ilginç yenilik ise Auto unlock özelliği. Bu özellik ikolunuzdaki iWatch ile Macbook’unuzun tuş kilidini otomatik olarak açılmasını sağlıyor. Macbook kapağını açar açmaz, tuş kilidi de açılıyor.

Siri yine Apple platformlarına damgasını vurmaya devam ediyor. Siri artık Macbook’unuzda. Siri kullanarak, dosya açabilir,. Kopyalama yapabilirsiniz. Artık dizüstü bilgisayarınızı da sesle kontrol edebileceksiniz.

 

macOS Sierra‘nın bir diğer yeni özelliği ise bulut teknolojisini daha etkili kullanabilme. iPhone telefonunuzdaki dosyalara Macbook bilgisayarınızdan erişebileceksiniz. Tersi de mümkün olacak tabi.

Yarın 20:00’dan itibaren sitemizi takip ederek, canlı olarak gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?