Apple’ın 2017 Yılı İçin İlk Çeyrek Gelirleri Şaşırttı

0
58

Apple’ın yeni akıllı telefonları iPhone 7 serilerinin satışlarının beklendiği kadar iyi gitmediği yönünde iddiaların artış göstermesi iler beraber Apple’ın bu sene açıklayacağı ilk çeyrek gelirlerinde düşüş yaşanacağı hatta markanın hedeflerinden geri düşeceği düşünülüyordu. Fakat konu hakkında geçtiğimiz günlerde yapılan açıklamalar ile beraber bu beklentiler biraz daha yükselmişti. Apple’ın gelir oranlarının aslında çok daha yüksek çıkacağı yönünde bazı iddialarda gündeme geldi. Tüm bu iddialar eşiğinde Apple’ın yapacağı açıklama merakla beklenmeye başlanmıştı. Gerçekten yeni seri iPhone akıllı telefonları istenen satış rakamlarını elde etti mi yoksa gelirlerde bir düşü mü var derken beklenen açıklamalarda geldi.

Apple Beklentileri Geçmeyi Başardı

2017 yılının ilk çeyreği için yapılan açıklama ile beraber markanın son dönemde 78.4 milyar dolar gibi bir gelir kaydettiği de ortaya çıktı. Apple tarafından yapılan bu açıklama ile beraber aslında markanın yeni bir rekor kırdığı da ortaya çıktı.

Apple kazançları

Tüm bunlarla beraber toplam net kârın ise 17.9 milyar dolar olduğu da açıklandı. Söz konusu açıklamanın hemen arkasından ise Apple’ın kötü gidişatına da dur demeyi başardığı konuşuluyor. Beklentilerin üzerinde çıkan gelir ve kâr açıklamalarının ardından Apple’ın hangi ürünün ne kadar öne çıktığı da merak edildi.

Yapılan bu açıklamada Apple’ın 78.3 milyon iPhone satışı gerçekleştirdiği de ortaya çıktı. Geçen sene elde edilen bu rakamın ise 74.8 milyon olduğu açıklanmıştı. Yani beklenenin aksine markanın iPhone satışlarında da yükseliş yakaladığı görülüyor.

iPad Satışlarında Düşüş

Bununla beraber sadece iPhone serisi değil aynı zamanda markanın Mac serisi içinde ir artış sağladığı ortaya çıktı. 5,4 milyon satış rakamına ulaştığı belirtilen Mac serilerinin geçen sene ise bu dönemde 5.3 milyon rakamlarında kaldığı belirtilmişti. Genel olarak bu iki ürünün de yükseliş elde eden markanın iPad serisinin satışlarında ise bir gerileme söz konusu. Zira yapılan açıklamaya göre bu sene 13.1 milyon tablet satışı yapıldığı geçen sene ise bu rakamların 16.1 milyon rakamında olduğu da belirtildi.

İLGİLİ HABER:  iPhone 6S Kutusundan Kilit Çıktı

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?