AppleID veya “Apple Kimliği” Apple atmosferine yeni girenler için biraz kafa karıştırıcı olabiliyor. Apple kullanımı kolay ürünler yapmak ile meşhur bir firma. Ama AppleID kavramı, İtunes hesabı ve iCloud hesabı gibi şeylerle birleşince, yeni Apple ürünü kullananların kafası iyice karışıyor.

Aslında AppleID aynı zamanda iTunes hesabıdır. Apple iPod satan bir firmadan, akıllı telefon da satan bir firmaya geçtiğinde, kullanılabilir hesap olarak iTunes hesabı vardı. iCloud, App Store gibi ürünlerin müzikle ilgili olmamasından dolayı isim değişti ve AppleID adını aldı.

AppleID: Apple kimliği

Apple Kimliği, Apple’ın tüm ürünleri ile iPhone’dan iPad’e, Mac’ten Apple TV’ye kadar kullanılır. Bu cihazlardan herhangi birine sahipseniz, cihazı kullanmanız için oturum açmanız veya bir Apple kimliği oluşturmanız istenir. Birden fazla Apple kimliğine ihtiyacınız yoktur. Aslında, tüm cihazlarda aynı Apple kimliğini kullanmak işlerinizi oldukça kolaylaştırır. IPhone’unuzda satın aldığınız uygulamaları iPad’inize indirebilirsiniz ve bazı uygulamaları da Apple TV’de kullanabilirsiniz.

iCloud’da da oturum açmanız istendiğinde, Apple ID kullanılır. AppleID’yi IPad’inizle kullanırken, iCloud kullanmaya ek olarak, Pages, Numbers, Davet, Notlar, iPhone’umu Bul gibi özellikleri de kullanabilirsiniz.

Apple ID ile iCloud girişi farklı olabilir mi?

Aslında iCloud’da aynı AppleID’yi kullanmak zorunda değilsiniz. Örneğin;
IEşinizle aynı iCloud hesabını paylaşabilirsiniz. Böylece her ikiniz de Apple kimliğini ayrı tutarken iCloud Photo Library’ye ve diğer bulut özelliklerine ortak erişebilirsiniz.

Aile Paylaşımı Nedir?

Aile Paylaşımı, Apple kimliklerini tek bir birime bağlamanın bir yoludur. Bu, ebeveynlerin, çocuklarının hangi uygulamaları indirdikleri konusunda daha fazla kontrole sahip olmalarına izin verir, hatta çocuğun bir uygulamayı indirmesini isteme ve indirme işlemini onaylamak için ebeveynin cihazında bir iletişim kutusu açmasını sağlar. Ayrıca birçok uygulama aile hesabındaki bir satın almanın, bu kimliği kullanan herkes tarafından kullanılmasına izin verir.

Aile Paylaşımına ihtiyacınız var mı?

Birçok aile, tüm cihazlarında aynı Apple kimliğini kullanır. Uygulama indirme işlemlerini kısıtlamak veya uygulamaları, müzikleri, filmleri vb. aile üyeleriyle paylaşmayı çok daha kolay hale getirir.

AppleID Parolası Nasıl Değiştirilir?

Şifrelerinizi düzenli olarak değiştirmek her zaman iyidir. Özellikle hesaplarınızın hacklenmemesi için gereklidir. Hesabınızı yönetmek ve AppleID şifresini değiştirmek için Apple’ın AppleID web sitesini kullanabilirsiniz. Şifrenizi değiştirmenin yanı sıra, güvenlik sorunuzu değiştirebilir ve iki faktörlü kimlik doğrulaması ayarlayabilirsiniz. Hesabınızda herhangi bir değişiklik yapmak için kimliğinizi doğrulamak için orijinal güvenlik sorularınızı yanıtlamanız gerekir.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?