Apple’dan Yeni Atılım: Üçüncü Taraf Aksesuar Testleri

0
691

Bir iPhone, iPad veya iPod‘umuz için aldığımız aksesuarlara güvenmek zor. Hele ki gündelik hayatta karşılaşılaşılabilecek çarpma, düşürme, baskı gibi durumlar düşünüldüğünde alacağınız kılıfın ne derece koruma sağladığı önem taşıyan bir konu. Müşteri desteği konusunda özellikle iPhone 6 ve iPhone 5s ile fark yaratan Apple’ın son atılımı da yine çok farklı ve ses getirecek cinsten.

Apple, Online Store ve Retail Store’ları üzerinden kendi ve üçüncü taraf aksesuarların satışını yapıyor. Kendi aksesuarlarını başından beri dayanıklılık testlerine tabii tutan Apple artık üçüncü taraf aksesuarlarıda bir dizi dayanıklılık testlerinden geçirecek ve başarı ile bu testleri atlatan aksesuarları ayrı bir kategoride tutacak.

Apple, aksesuarları belirlediği ve önem arz eden beş kategoride inceliyor. Bunlara detaylı bir şekilde bakacak olursak;

  1. Tasarım: Bir kılıfın aygıtınıza nasıl uyduğunu analiz ettiğimiz için, her düğmeye, bağlantı noktasına ve jaka erişebilirsiniz. Birbiri ardına yapılan düşme testleri de tasarımın günlük kullanım için yeterince dayanıklı olduğunu gösterir.
  2. Kamera: Yapılan testler sayesinde kılıflar kameranızın görüş alanını ve flaşını kapatmaz, fotoğraf netliğini ve renklerin aslına uygunluğunu etkilemez.
  3. Akustik: Kılıfın FaceTime’ı etkilememesini, telefon araması kalitesini düşürmemesini veya en sevdiğiniz şarkıları dinleme biçiminizi değiştirmemesini sağlamak için ses kanallarını karşılaştırıyoruz.
  4. Sensörler: Aygıtınızda ortam ışığı, Touch ID ve daha fazlası için her türlü sensör olabilir. Bunları da test ediyoruz. Böylelikle aygıtınız kılıfın içinde veya dışındayken sensörler aynı şekilde çalışır.
  5. Cellular ve Wireless: Aygıtınız kılıfın içindeyken bile, hücresel ve Wi-Fi sinyalleri için de dahil olmak üzere, Apple standartlarını karşılayan bir sinyal kalitesine sahip olsun istiyoruz.

iOS cihazlarımız için gerçekten önem arz eden bu beş kategoride test edilen aksesuarların, inanıyoruz ki gündelik kullanımda her yönü ile bizi tatmin etmesi söz konusu. Apple’ın bu atılımı ile aksesuar üreticilerinin daha titiz ve kaliteli çalışmaları teşvik edilmiş oluyor.

İLGİLİ HABER:  iOS 13.3 Public Beta Nasıl Değişiklikler Sunuyor?

Elbette ki her türlü karşılaşılabilecek olumsuz bir duruma karşın, Apple’ın bu uygulaması hakkında kısa bir açıklaması mevcut;

Performans testleri sırasında test laboratuvarımız bir müşterinin üçüncü taraf ürünü kılıfını iOS aygıtıyla tipik olarak nasıl kullanacağını göz önünde bulundurur. Egzersiz, su altı kullanımı veya diğer kendine özgü ortamlar için tasarlanan kılıflar, iOS aygıtınızla yaşadığınız deneyimi etkileyebilecek tasarım öğeleri ve malzemeler içerebilir. Testler tüm durumların ve ortamların benzerini türetemez; iOS aygıtınız bir kılıfın içindeyken de düşebilir, suyla temas edebilir veya başka hasarlara uğrayabilir. Testler, Apple Inc.’in üçüncü taraf ürünlerini desteklediği veya bu ürünlere ilişkin garanti verdiği anlamına gelmez.

Daha fazla detaya Apple’ın kendi sayfası üzerinden, buradan devam ederek ulaşabilirsiniz.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?