Apple’dan Müzik Sektörü için İlginç Çıkış: YouTube, Spotify Gibi Servislerin Başı Ağrıyabilir

0
759

The Verge’nin yayınladığı son habere göre Apple müzik sektörünü derinden etkileyecek ve insanların alışkanlıklarını değiştirecek bir girişimde bulundu. ABD Adalet Bakanlığı üst yetkilileri ile bir araya gelen Apple, Spotify ve YouTube gibi servisler tarafından sunulan ücretsiz müzik akışını durdurmak için önerilerde bulundu.

Apple’a göre pek çok kullanıcı bu servisler üzerinden ücretsiz müzik dinleyebiliyorlar ve bu hak sahibinin hakettiğini alamamasına sebep oluyor. Aslında Spotify’ın son verileride bunu doğrular nitelikte. 60 milyon kayıtlı kullanıcıya sahip olan Spotify’ın sadece 15 milyon kullanıcısı ödeme yaparak servisten faydalanıyorlar. Bunun dışındaki tüm kullanıcılar bir şekilde sunulan ücretsiz kullanımdan faydalanıyorlar. Bir diğer popüler servis YouTube ise müzik konusunda oldukça fazla içeriğe sahip ve kullanıcılardan hiçbir ücret talep edilmeden bu servis sunuluyor.

Apple’ın bu şekilde ücretsiz müzik akışını durdurmak için tüm gücünü kullandığı ve Tim Cook’un bu konuda çok kararlı olduğu belirtiliyor. Hatta Apple’ın Universal Music Group’a YouTube müzik lisans ücretini ödemek için teklifte bulunduğu belirtiliyor. Apple, müzik uygulaması ile Spotify gibi popüler servislerin sunduğu ücretsiz müzik dinleyebilme olanağını hiçbir şekilde sunmayı planlamıyor ve kullanıcıların bu şekilde servisini tercih etmeyeceğini biliyor. WWDC 2015‘te tanıtılması beklenen, Apple’ın müzik servisi Beats Müzik öncesi Apple’ın izlediği bu politika eğer ki başarılı olursa Amerika’da aylık 9,99 $’a sunulacak olan bu müzik servisi için pazarın oldukça genişlemesi bekleniyor.

İLGİLİ HABER:  eBay üzerinden Apple Watch Sipariş Edebilirsiniz Fakat Biraz Pahalı

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?