Apple’dan Geliştiricilere Gizlilik Politikası Şartı Geldi

Apple uygulamalar için Gizlilik Politikası sisteminde değişikliğe gitti. Bundan sonra geliştiriciler için yeni Gizlilik Politikası şartları geliyor.

0
60

Apple ile Facebook arasında yaşanan veri güvenliği atışması, uzun süre devam edecek gibi gözüküyor. Facebook’un kullanıcı verilerini sızdırmasının ardından başlayan atışmada Apple, her zaman için kullanıcıların verilerinin gizliliğini koruduğunu savundu. Markanın kullanıcı verilerini koruma konusunda ise sürekli yeni adımlar gelmeye başladı. Ardı ardına atılan güvenlik adımları sonrasında, bu kez geliştiriciler için yeni şartlar getirildi. Apple’ın uygulama mağazalarında yayınlanacak olan uygulamalar için getirilen yeni şart ise gizlilik politikası şartı oldu.

Uygulamalar için Gizlilik Politikası Şart!

Apple tarafından gönderilen uyarı mesajlarında, geliştiricilere bu konuda bilgiler verildi. Firma tarafından gönderilen mesajlarda, uygulama geliştiricilerinin yeni uygulamalarına Gizlilik Politikası bilgilendirmesi eklemesi gerektiği vurgulandı. Uygulamanın içerisinde mutlaka Gizlilik Politikası gösteren bir bağlantıya yer vermek gerekecek. Bu bağlantıyla beraber kullanıcıların istedikleri zaman Gizlilik Politikası sayfalarına gitmesi sağlanacak.

Apple Gizlilik Politikası

Gizlilik Politikası içerisinde ise mutlaka uygulama hakkında bilgiler yer alacak. Uygulamaların hangi izinleri kullandığı, uygulama içerisinde hangi verilere erişildi ve bu verilerin nasıl kullanıldığı ve uygulamanın kullanıcı şartları gibi bilgilerin bu sayfalar üzerinden verilmesi gerekiyor. Aslında Apple’ın böyle bir uygulaması vardı.

Bu sistem sadece abone sistemiyle çalışacak olan uygulamalar için geçerli olarak kullanılıyordu. Şimdi ise sistemin tüm uygulamalar için geçerli olacağı açıklandı. Tüm geliştiriciler, aynı zorunlulukla karşı karşıya kalacaklar.

Yeni Sistem Ne Zaman Kullanıma Girecek?

Firma tarafından yapılan uyarılar sonrasında, sistemin ne zaman kullanıma gireceği konusunda da bilgiler verildi. 3 Ekim tarihinden sonra tüm uygulamalar için bu zorunluluk geçerli olacak. Eski uygulamalar için yeni düzenlemeye geçmek için bir zorunluluk yok.

Buna karşın uygulamayı güncellediğiniz zaman ya da yeni uygulama yayınladığınız zaman, mutlaka yeni zorunluluklara karşı düzenleme yapmanız gerekiyor. Markanın bu şekilde kullanıcı verilerini korumayı amaçladığı belirtiliyor. En azından verilerin nasıl kullanılacağı konusunda bilgilendirmeler detaylandırılmış olacak.

İLGİLİ HABER:  Apple Homepod Mini Tanıtımın Hemen Öncesinde Gözüktü

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?