Apple’dan CIA açıklaması geldi

0
31
CIA belgeleri sızdı

Apple, CIA tarafından kullanılan  bir çok açığın Wikileaks belgelerinde “Valut 7” kod numaralı bir şekilde listelendiğini ve son çıkan iOS sürümleri ile birlikte zaten bu açıkların giderildiğini açıkladı.

Wall Street Journal gazetesinde dün yayınlanan habere göre, Apple mühendisleri Wikileaks’de yayınlanan CIA belgeleri üzerinde çalışıyor.

Gazeteye demeç veren bir Apple mühendisi, güvenlik açıklarından haberi olduğunu ve gelen IOS güncellemeleri ile birlikte birçok açığın halihazırda giderildiğini ifade etti. Apple mühendisi, halen çalışmakta olduklarını ve hızlı bir şekilde mevcut açıkların düzeltileceğini söyledi. Açıklamanın dikkat çeken noktası ise henüz tüm açıkların giderilemediğini ve Apple’ın halen son iOS sürümünde de güvenlik açıklarının olduğunu itiraf etmesi.

Wikileaks sitesinde yayınlanan 8761 dosyanın, toplam ele geçirilen dosyaların sadece %1’i olduğu iddiası ise ortada daha büyük problemler olduğunun göstergesi. King College London’da çalışan Prof. Thomas Rid, dosyaların tamamı açıklandığında sinirli insan sayısının çok artacağını ifade etti.

WikiLeaks, bu hafta başında CIA’den alınan belgeleri, ajanlık taktiklerini, bilgisayar ve diğer elektronik aygıtlara sızmanın yollarını yayınlamıştı. Bu elektronik cihazların içinde iPhone ve iPad’de var.

Apple, Google, Microsoft gibi birçok firma bu güvenlik sorunundan etkilenmiş görünüyor. Teknoloji devleri için programlarda açık sorunları ise her geçen gün büyüyor.

 

 

Ağ iletişim uzmanlarına göre cihazınızda exploit(güvenlik açığı) olmasının önüne geçmenin yolu ise App Store haricindeki yerlerden uygulama indirmemek.  Bunun yanında alınabilecek diğer bir önlem ise iOS sürümlerini sürekli güncel tutmak.

 

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?