Apple’dan Çalışanlarına Müjdeli Haber

0
50

Teknoloji dünyasının en büyük firmalarından biri olan Apple, her ne kadar akıllı telefonlarıyla daha çok gündeme geliyor olsa da teknoloji alanının hemen her bölümünde varlığını sürdüren Apple’ın çalışma prensipleri konusunda da kuralcı firmalardan biri olduğunu da söylemek gerekiyor. Öyle ki firma stratejilerinde oldukça kararlı sistemler kullanılmasına ek olarak sadece firma politikalarında değil çalışanlarına karşı uygulamadığı çalışma politikalarında da diğer teknoloji firmalarında pek fazla gözükmeyen sistemler kullanmayı tercih ediyor. Apple’ın bu noktada en çok dikkat çeken kararlarından birisi ise çalışanlarına uyguladığı yasakları. Zira bu konuda oldukça katı olduğu bilinen firma ürünleri hakkında bilgi verilesi ya da Apple’ın teknolojileri önceden açıklanmasın diye Apple’da çalışmayı tercih eden kişilere bir dizi yasak getiriyor.

İş Sözleşmesinde Yer Alan Yasaklar Esniyor

Çalışanlara sonradan değil henüz işe girerken uygulanan bu yasaklar doğrudan çalışanlarla yapılan iş sözleşmesinde de yer alıyor. Apple’ın iş sözleşmesinde bile bu tip kararlar alması ise markanın eleştirilmesine neden olsa da aslında sıkı yönetim sayesinde de başarı artıyor. Sürekli olarak bu konuda gelen eleştirilerden sonra Apple’ın uzun süredir uyguladığı yasaklarına ise sonunda son verme kararı aldığı açıklandı.

apple-calisan-izinleri

Aslında tam olarak son verme kararından da söz etmemek gerekiyor. Zira henüz çalışanlara uygulanan yasaklar sadece bir nebze gevşetilmiş durumda. Firma tarafından yapılan açıklama ile beraber yasaklara gelen gevşetme kararına göre ise artık Apple’ın şu an için sadece yapay zeka üzerine çalışmalar yapan çalışanlar için makale yayınlama ve konferanslara katılma gibi izinler verilecek.

İzinler Genişleyecek Mi?

Apple’ın çalışanlarının sadece belli bir kısmı için aldığı bu yasak kararlarının kaldırılmasının hemen ardından markanın bundan sonra çalışanları ile ilgili alacağı kararları da merak edilmeye başlandı. Zira iddialara göre Apple’ın bu izinleri genişletme gibi bir planı söz konusu. İzinlerin genişletilmesiyle beraber diğer departmanlar için de yeni çalışan izinleri verileceği düşünülüyor. Buna karşın tam tersi olarak izinlerin devam edeceğini belirten iddialarda yok değil. Bu konuda net kararı ise Apple’ın açıklamaları ile görebileceğiz.

İLGİLİ HABER:  iOS 14 ile İlgili İlk Sorun Ortaya Çıktı

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?