Apple, geçtiğimiz aylarda oldukça büyük bir müzik servisi olan Shazam’ı satın alma konusunda yeni bir anlaşmaya imza atmıştı. Firmanın bu satın alma anlaşması sonrasında ise servisi tamamen kendisine bağlayıp bağlamayacağı konusunda bir açıklama yapılmadı. Sadece iOS sürümü için bazı özel güncellemeler gelmesi, Apple’ın bu yönde bir adım atacağı konusunda iddiaların doğrulanmasına neden olmuştu. Apple ile Shazam arasındaki anlaşmanın iOS işletim sistemine özel bazı ayrıcalıklar gelmesinin sağlayacağının düşünülmesinin ardından konu hakkında yasal bir adımda ortaya çıktı. İki firma arasındaki anlaşma Avrupa Birliği Komisyonu tarafından incelemeye alındı.

Apple’a Shazam Soruşturması Geliyor

Avrupa Birliği Komisyonu tarafından yapılan açıklamada Shazam servisinin Apple ile anlaşmasının inceleme altına alındığı belirtildi. İncelemenin nedeni ise iki taraf tarafından yapılan anlaşmanın, piyasada olumsuz bir etki oluşturacak olması.

Apple ile Shazam

Müzik piyasasındaki seçeneklerin azalmasına neden olacağı düşünülen ve bu nedenle de incelemeye alınan anlaşma için yapılan açıklamada ise “Son yıllarda müzik dinleme hizmetlerini kullanan insanların, müzik dinleyiş biçimleri önemli ölçüde değişti. Araştırmamız, müzikseverlerin cazip müzik akışı tekliflerinden yararlanmaya devam etmesini ve bu tekliflerin Apple-Shazam anlaşması ile birlikte azalmaması gerektiğini savunuyor” ifadeleri kullanıldı.

Tüm bu gelişmelerle beraber Apple’ın nasıl bir yaptırımla karşı karşıya kalacağı merak konusu oldu. Satın alım anlaşmasında rekabeti değiştirecek bir adım atıldığı ortaya çıkacak olursa, markanın ciddi yaptırımlarla karşı karşıya kalabileceği belirtiliyor. Gelişmeleri bekleyip görmek gerekecek.

İlginizi Çekebilir: Yeni App Store Uygulamalara Gösterilen İlgiyi Arttırdı

İLGİLİ HABER:  Apple OLED Ekranlarda Sorunlar Yaşayabilir

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?