iPhone kullanımı dünya genelinde hemen her sene yeni modellerle beraber biraz daha artış gösteriyor. Bu yönü ile beraber markanın artık çok daha küresel bir marka haline geldiğini de söyleyebiliriz. Dünyanın birçok ülkesinde de satışı yapılan Apple ürünleri içerisinde özellikle iPhone serisinin bu bağlamda küreselleşmeye başladığını da söylemek yanlış olmaz. Bu şekilde oldukça geniş bir satış pazarının olması kimi durumlarda Apple’a olumsuz olarak da yansıyabiliyor. Nitekim son gelen haberde aslında yaşanan bu durumun en büyük örneklerinden birini oluşturuyor. Yaşanan olayda Apple’ın Fransa satışlarıyla ilgili sorunlar gündeme geldi. Aslında markanın bu noktada satış rakamlarında ya da satış departmanlarında herhangi bir sorun gözükmüyor. Asıl sorun satışlardan elde edilen gelirlerin vergisinin ödenememesi.

Vergi Cezası Uygulaması İlk Değil

Daha öncede benzer haberlerle gündeme gelen Apple’ın Fransa genelinde yaptığı satışlardan 69 milyon Euro gibi bir gelir elde ettiği belirtiliyor. Sadece iPhone telefonları değil bunun yanında bilgisayar ve tablet sarışlarının da dahil olduğu rakamlar oldukça ciddi oranda olmasına karşın Apple’ın Fransa’ya bu satış için çok düşük miktarlarda vergi ödemeyi kabul ettiği belirtiliyor. Fransa yasalarına göre belirlenen vergi oranından çok daha düşük oranda vergi ödemesi yapınca Apple’ın ceza alması da gündeme geldi.

apple-vergi-cezası

Zira Fransa’nın aldığı karar ile beraber Apple’ın yaptığı bu uygulama sonrasında markaya 422 milyon dolar gibi bir ceza çıkardı. Vergi cezası olarak ödenmesi istenen rakam 422 milyon dolar olunca Apple ile Fransa arasında yaşanan bu durum teknoloji dünyasında bir anda gündem oldu. Ortaya çıkan vergi rakamının ise bu alanda bir rekor olduğunu da belirtmek gerekli. Sadece gelirleri göz önüne alındığında markanın ülke genelinde satıştan elde ettiği gelirlerin daha üzerinde bir ceza verildiği gözlemleniyor.

Apple’ın cezayı kabul edip etmeyeceği ya da cezayı ödeyip ödemeyeceği konusunda şu an için markadan herhangi net bir açıklama yapılmış değil. Fakat sadece bu rakamlar bile Apple’ın başını ağrıtmaya yetecek gibi. Şirket yetkililerin konu hakkında yapacakları açıklama bekleniyor.

 

1 YORUM

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?