iPhone akıllı telefonlarının yavaşlatılması davası uzadıkça uzadı. Apple’ın eski iPhone modellerini yavaşlattığının açıklanmasının hemen sonrasında, ilk olarak kullanıcılardan ardından ise diğer markalardan Apple’a tepkiler gelmeye başlamıştı. Tepkiler gün geçtikçe azalacak beklentisi olsa da tam tersi bir durum geçerli oldu. Olay büyüdü ve Apple’a ardı ardına soruşturmalar açılmaya başlandı. Fransa, İtalya derken şimdi ise kendi ülkesi tarafından Apple’a yeni bir soruşturma açıldı. Her ne kadar firma konu hakkında farklı adımlar atarak tepkilere karşı durmaya çalışsa da durum devam edecek gibi gözüküyor.

Apple Cezalarla Karşı Karşıya Kalabilir

Eski iPhone modellerinin yavaşlatılmasına neden olan pillerin değiştirileceğini açıklamış olsa da bile olayın büyümesine engel olamayan Apple’ın, bu kez ABD tarafından gözleme alınması ise marka için oldukça olumsuz sonuçlara neden olacak gibi gözüküyor. ABD Adalet Bakanlığı tarafından konu hakkında bir inceleme başlatıldığı ve Apple’dan detaylı bilgilendirme istediği de belirtiliyor.

apple soruşturma

Daha önce markanın iOS 11’in bazı sürüm notlarında, gelen yenilikler konusunda değişiklikler yaparak yavaşlatma skandalı hakkında bilgi eklediğini biliyoruz. Markanın son anda atmış olduğu bu adım ve ardından iOS 11.3 sürümüyle beraber kontrolün de kullanıcılara bırakılacağının açıklanması, Apple’ın soruşturmadan öncesinde haber aldığını gösteriyor. Sadece Amerika değil, Çin başta olmak üzere; Fransa, Brezilya, İtalya, Güney Kore gibi ülkelerde de soruşturma ile karşı karşıya gelen Apple’ın, çok ciddi yaptırımlarla karşılaşacağı şimdiden görülüyor.

Hemen her davadan kazanarak çıkmasına çok düşük bir ihtimal olarak bakılan markanın, neler ile karşı karşıya kalacağını bilmek oldukça zor. Modellerin yenilenmesi gibi bir durum söz konusu olabilir. Bunun dışında Apple’ın kullanıcılara tazminat ödemesi gibi bir durumda söz konusu. Bakalım gelişmeler nasıl şekillenecek? Henüz Apple bu konuda bir açıklama yapmadığı için markanın yaklaşımını da bilemiyoruz.

İlginizi Çekebilir: iPhone X Bentley Edition Özel Serisi Ortaya Çıktı

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?