Apple Yüz Tanıma İçin Derinlik Haritası İle Geliyor

0
59
Apple Yüz Tanıma

Apple’ın Salı günü almış olduğu yeni patent, dijital görüntülemede kullandığı yüz tanıma teknolojisinde derinlik haritalama teknolojisi kullanılacağını ortaya çıkardı. Söylentilere göre bu yıl çıkarılacak yeni iPhone serilerinde, patent alınan bu bio-tanıma sisteminin kullanılacağı belirtiliyor.

ABD Patent ofisinde alınan bilgilere göre Apple’ın almış olduğu yeni patent ‘’Derinlik bilgisi ile desteklenmiş yüz tanıma teknolojisi’’ olarak tanımlanıyor. Yeni teknoloji donanımsal ve yazılımsal destekler ile özellikle insan yüzü olmak üzere nesnelerin dijital olarak tanımlanmasında kullanılmasını sağlıyor.

3D Yüz Tanıma Teknolojisi

Apple’ın bu gün hala piyasada olan iPhone modellerinden de bilindiği gibi yüz tanıma teknolojisi, dijital videolardaki insan yüzünün yazılımsal olarak tanımlanması ve lenslerin bu datalara göre odaklanmasını içeriyor. Ancak bilindiği gibi kompleks fotoğraflarda ve özellikle canlı yayın gibi video çekimlerinde bu işlemi yapmak oldukça güçleşiyor.

Mevcut sistemde düzgün bir fotoğraflama elde edebilmek için sistem sürekli olarak görüntünün farklı boyutlarda datalarını alarak işliyor. İşlediği datalarda elde ettiği verilere göre dijital görseldeki insan yüzü tanımını yapıyor. Ancak mevcut sistemde dataların bu şekilde işlenmesi hem işlem hacmini çok arttırıyor hem de hata oranını arttırıyor.

Apple Yüz Tanıma

Söylentilere göre Apple’ın yeni aldığı patent ile işlenen datalarda derinlik algılama teknolojisini kullanarak işlem hacmini ve hata oranını azaltmayı hedeflediği belirtiliyor. Yeni teknoloji ile sistemin yüz tanımlamak için aldığı dijital görüntü karelerinin daha küçüleceği ve kullanılan algoritmalar ile sistem tarafından alınan karelerde derinlik verileri işlenerek standart bir yüz hattına göre insan yüzü koordinatlarının daha doğru tespit edilebileceği belirtiliyor.

iPhone 8 Teknolojileri Fark Yaratacak

Apple’ın yüz tanımlama ile almış olduğu yeni patent aslında PrimeSense tarafından geliştirilen kızılötesi hareket algılama teknolojisine dayanıyor. Aslında benzer teknolojiler günümüzde herkesin kullanırken çok keyif aldığı Xbox Kinect sensörleri gibi hareket algılama sensörlerinde de kullanılıyor.

İLGİLİ HABER:  AirPods Pro için Değişim Kampanyası Başlatıldı

Her ne kadar Apple patent aldığı teknoloji ile İPhone gibi ürünlerini biraz daha ileriye götürmeyi hedeflese de aslında bu tarz teknolojilerin henüz çok prematüre olduğu düşünülüyor. Şu anki teknoloji ile dijital bir sistemin işlemiş olduğu verilerdeki insan yüzünü ayırt etmesi mümkün. Ancak ilerde bu teknolojinin daha da geliştirilerek akıllı telefonlar gibi belli işlem kapasitesine sahip elektronik cihazlar ile dijital verideki kişinin kimliğinin belirlenmesi mümkün görünüyor.

 

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?