Amazon, Facebook, Google, HP, IBM, Microsoft, Oracle, Yahoo ve diğer büyük şirketlerle beraber Apple’ın da bir parçası olduğu Greenpeace’in Temiz Enerji Endeksi’nin 2015 yılı raporu yayımlandı. Rapora göre Apple son yıllarda yaptığı çevre girişimleri ile teknoloji şirketleri arasında lider konuma geldi.

Rapor bulut bilişimin sürekli ve hızlı büyümesine rağmen, Apple’ın %100 yenilenebilir enerjili bulut bilişim iddasını sürdürdüğünü, yenilebilir enerji kaynağı kullanımında lider olduğunu gösteriyor. Rapora göre Yahoo enerji ihtiyacının %73’ünü, Facebook %49’unu ve Google %46’sını yenilenebilir enerji kaynaklarından sağlıyor. Amazon ise enerjisinin %23’ünü yenilebilir enerji kaynaklarından sağlıyor.

Greenpeace’in raporunda bir de puanlama söz konusu. Bu puanlama A-B-C-D-E-F’ye kadar puan karşılığı harflendirmeyi içeriyor ve bu harflendirmeler; enerji şeffaflığı, yenilenebilir enerji taahhüdü ve politikası, enerji verimliliği ve hafifletme, yenilenebilir enerji dağıtımı ve savunuculuğu kategorilerinde veriliyor. Buna göre Apple başarılı bir puan kartına sahip ve listenin ilk sırasında yer alıyor. Rapora göre Apple bu dört kategorinin hepsinden A puanını almayı başarmış durumda.

Greenpace-Yenilenebilir-Enerji-Şirket-Sıralaması

Apple özellikle son yıllarda birbiri ardına çevresel girişimleri ile göz dolduruyordu. Nisan ayında açıkladığı Çevresel Sorumluluk Raporu’nda şirketin ABD operasyonlarının %100’nün, küresel operasyonlarının %87’sinin yenilenebilir enerji üzerinden sağlandığı vurgulanmıştı. Raporda ayrıca, Apple’ın Eylül ayında sona eren 12 aylık sera gazı emisyonlarının 34,2 milyon metrik ton olduğu belirtilmişti.

 

İLGİLİ HABER:  Facebook'un Yeni Bağlantı Paylaşım Özelliği

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?