Apple Yeni Zamlar Yapacak Mı?

0
197
Apple Zam

Bir süredir zam haberleri gündemde. Genelde kur farkı ve yeni teknolojiler nedeniyle zam haberleri duymaya başladık ancak bu kez durum biraz daha farklı. Bu kez tüm Apple ürünlerini etkileyecek yeni bir zam kapıda olabilir. Sadece ülkemiz için değil, küresel pazarda geçerli olan zamları görebiliriz. Bu durumun nedeni ise ABD genelinde uygulanan yeni politikalar. Sadece ülkemizde değil, Apple’ın kendi ülkesinde de ürünlerinin zamlanmasına neden olacak gelişmelere detaylı olarak bakalım.

Apple Zamları Ne Zaman Uygulayacak?

Konunun temeli, Trump tarafından belirlenen yeni vergi sistemi. ABD markalarının ülke içerisinde üretilmesi adına alınmış bir kararla beraber, ABD dışında üretim yapan firmalara gümrük vergisi hamlesi açıklanmıştı.

Buna göre Çin’den gelen ürünlere yeni gümrük vergileri uygulanacağı ve bu vergilerin normalden çok daha fazla olacağı belirtilmişti. Apple’ın üretimini tamamen ABD içerisine alması için atılan bu adım sonrasında, Çin’de üretim yapmanın bir hayli maliyetli olacağı bilgisi verilmişti.

Apple Zam

Kararın uygulamaya alınacağının açıklanmasının ardından Apple tarafından yazılan bir mektup ortaya çıktı. Apple, ABD Ticaret Temsilciliğine yazdığı mektupta bu durumun kendilerine ve ABD ekonomisine bir hayli zararlı olacağını belirtti. Apple Watch, Apple Pencil, HomePod, AirPods modelleri için bir hayli yüksek oranda zamların gelmesine neden olacağı belirtilen yeni kararın, iPhone modellerinin fiyatını ise bir süre etkilemeyeceği belirtildi.

Çin gümrük vergisine getirilen zamların devam etmesi durumunda iPhone modelleri içinde zamların gündeme gelmesi bekleniyor. Zamların ABD genelinde ve bir süre sonra tüm dünya genelinde uygulanacağı bilgisi var. Apple’ın bu sorunun önüne geçmek için üretimini ABD içerisine taşıyıp taşımayacağı ise kesin değil.

İlginizi Çekebilir: iOS 12 Jailbreak için Geri Sayım Başladı

İLGİLİ HABER:  Oyunlara Özel Apple AR Başlık Geliştiriliyor

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?