Apple Yeni Patenti İle Şaşkınlık Yarattı

0
65

Sanal gerçeklik teknolojileri üzerinde çok fazla durmayan markalardan biri olmayan Apple, bu alan ilk defa arttırılmış gerçeklik teknolojileriyle beraber giriş yaptı. iOS 11 işletim sistemiyle gelen ARKit teknolojisi bu alanda Apple’ın ilklerini oluşturmuş oldu. Hem yeni iPhone modellerinde hem de yeni iPad serilerinde başarılı bir artırılmış gerçeklik deneyimi elde edildi. Hatta bu alanda birçok uygulama ve oyunun sunulduğunu gördük. Şimdi ise Apple’ın bu alanla ilgili yeni bir patent görseli ortaya çıktı. Yeni teknolojinin ise yeni bir dönemi başlatacağı görülüyor.

Patent Görsellerinde Yer Alan Detaylar Neler?

Apple’ın yeni patent görselleri, özel bir kalem teknolojisini ortaya koyuyor. Görsellere göre kalemler, bağımsız yüzeylerde çalışabilecek. Herhangi bir yüzeyde kalem ile çizdiğini şekiller ve yazdığınız yazılar doğrudan bilgisayarlara aktarılabilecek. Bilgisayarlar sensörler sayesinde anında bu bilgileri alabilecek. Yani hem çizimler hem de yazılar anında bilgisayar ortamına aktarılabilecek.

Apple

Sanal gerçeklik teknolojisinde de ortaya çıkacak ve sanal gerçeklik sisteminde de kullanılacağını göreceğimiz yeni akıllı kalemlerin, yüzey fark etmeden kullanılacak olması oldukça geniş bir kullanım alanı elde edilmesi sağlanacak. Özellikle model çizimleri, mühendislik ve sinema alanlarında çok önemli bir teknoloji olarak gösterilen yeni teknolojinin daha ne gibi ayrıcalıklar ve avantajlar sağlayacağı ise bilinmiyor.

Bunun için patent görsellerinin hayata geçirilmesi bekleniyor. Apple’ın böyle bir adım atması ve sanal gerçeklik teknolojisi ile müdahale edilebilir bir alan sunacak olması, bu alanda rakipsiz olacağını gösteriyor. İstenen yüzeyde çalışma yapılmasının teknoloji dünyasında nasıl karşılanacağını ise merak konusu. Microsoft’un benzer çalışmalarının olduğunu da ekleyelim. Yani iki firmanın birbirlerine rakip olduğunu da görmek mümkün olabilir.

İlginizi Çekebilir: Spotify Türkiye Ofisi Neden Kapandı?

İLGİLİ HABER:  iOS 11.2 Beta 3 Sürümü Tüm Özellikleri

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?