Teknoloji devi Apple’ın patent konusunda yaşadığı sıkıntılar saymakla bitmez. İlk olarak markanın en büyük rakibi olarak gösterilen Samsung ile yıllardır süren davada istediği sonuçları alamaması, hemen arkasından ise sadece Samsung’un değil birçok firmanın Apple’a sırf patent konusunda yeni birçok dava açması derken Apple resmen patent davaları ile beraber gündem olmuştu.

Hatta markanın bu durumu son dönemlerinde akıllı telefonlarından bile çok konuşulur olmuştu. Son olarak ise Nokia ile yaşanan olayı hatırlayacak olursak gerçekten Apple için artık patent konusu en az yeni bir akıllı telefon konusu kadar önem verilen bir durum olarak dikkat çekmekte başladı.

Yeni Bir Patent Alındı

Bu noktada markanın artık sürekli saçma ya da mantıksız olsa da hemen her teknoloji için doğrudan patent başvurusu yaptığını da söylemek gerekiyor. Daha önce son olarak akıllı telefonları için yeni patent başvuruları yapan markanın bundan sonraki aşamada ise akıllı araçlar üzerine bir çalışma yaptığı iddia edilmiş ve hatta birkaç farklı patent görseliyle de bu durum kanıtlanmak istenmişti.

İşte tüm bu iddialardan sonra Apple’ın araç teknolojileri için ortaya çıkarmaya hazırlandığı yeni bir ürün hakkında da yeni bir patent başvurusu daha ortaya çıktı. Bu kez patent başvurusunda yer alan ürünün ise Apple’a hiç de yakın olmayan bir ürün olduğunu belirtelim.

Yeni Yakıt Sistemi İddiası

Aslında patent görselleri ilk yayınlandığında Apple’ın söz konusu patentleri bir su arıtma ya da su ayrıştırma cihazları için alacağı ortaya atılmıştı. Hatta öyle ki söz konusu patent görselleri için yeni bir teknolojik cihaz yorumları bile yapılmıştı.

Apple patent

Tüm bu yorumlar için ise Apple herhangi bir açıklama yapmadı. Markanın hiçbir açıklama yapmaması ve söz konusu görseller hakkında da sürekli yeni iddiaların ortaya atılmasından sonra patent başvurusunda kullanılan görseller hakkında en büyük iddia Apple’a yakın kaynaklardan geldi.

Apple’a oldukça yakın olduğu bilinen kaynaklar tarafından yapılan açıklama ile beraber söz konusu cihazın bir yakıt teknolojisi olduğu ve Apple’ın Mercedes ile beraber yeni bir yakıt sistemi üzerinde çalıştığı iddia edildi. Mantıklı oalrak bakıldığında araç teknolojilerine sıcak baktığı bilinen Apple’ın gerçekten böyle bir ortaklığa gidip gitmediği ise şimdiden merak konusu oldu.

Mercedes İle Ortak Araç sistemleri Gelir Mi?

Söz konusu patent görsellerinden sonra teknoloji devinin bir kez daha araç teknolojilerine yöneldiği ve bu kez yalnız yakıt sistemleri üzerinde çalışacağı da iddialar arasında yer almaya başladı.

Mercedes konu hakkında hiçbir açıklama yapmazken patent başvuruları konusunda Apple’ın attığı tüm bu adımlar aslında markanın yen bir teknoloji üzerinde çalıştığının da en büyük kanıtını oluşturuyor. Fakat şimdilik konu hakkında kesin bir yorum yaparak Apple’ın şu sistem üzerinde çalışması var demekte oldukça zor.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?