Apple’ın Yeni Müzik Servisi, Sanatçılar için Sosyal Ağ Araçlarını Birleştirecek

0
602

Apple’ın yakın zamanda tanıtacağı müzik servisi için ve aynı zamanda Apple’ın planları hakkında bilgi sahibi bir kaynaktan yeni bir rapor geldi. Yayımlanan rapora göre Apple’ın yeni müzik servisi sanatçılar için sosyal ağ araçlarını içerebilir.

Apple’ın müzik servisi Ping sosyal ağ sistemine benzer olacak ve kullanıcılar sanatçı ve arkadaşlarının mesaj ve müzik önerilerini görmek için takip etme talebinde bulunabilecekler. Apple’ın yeni müzik servisinde sanatçılar, parça örneklerini, fotoğraflarını, videolarını, konser güncellemelerini müzik açılış sayfalarında paylaşabilecekler.

itunes-muzik-servisi-gorunumu

Yeni özelliğin ipuçları yayımlanan iOS 8.4 Beta içinde bulundu. Ayarlar > Genel > Sınırlamalar a “Artist Activity” yani “Sanatçı Etkinliği” bölümü eklendi. Bu bölümün yaklaşan sosyal ağ özellikleri için bir korelasyon olduğu söyleniyor. Muhtemelen yeni müzik servisinin sosyal ağ özelliği ile birlikte sanatçı içerik güncellemeleri ile kısıtlama yapılabilecek.

IMG_1871

iTunes hesapları ile birlikte kullanıcılar sanatçıları takip edebilecek, sayfalarında yorum yapabilecekler ancak sosyal ağ profilleri gibi genel kullanıcılar için kullanılabilir olmayacak.

Sanatçılar için entegre bir sosyal ağ ortaya çıkartmaya çalışan Apple’ın kullanıcılar adına kısmi ücretsiz müzik içeriği oluşturulması adına çabası söz konusu. Re/code geçen hafta yayımladığı bir raporla birlikte Apple’ın SoundCloud benzeri paylaşım deneyimini sunması için bir dizi önerilerde bulunmuştu. Bu sanatçıların yüklediği klip ve videoları abonelere ücretsiz olarak sunulması kullanıcılara ise sınırlı olarak ücretsiz sunulmasını mümkün kılacaktır.

Apple yeni müzik servisi ile kullanıcılarına ayda 9,99 $’dan başlayan ücretlendirme planları sunacak ve herhangi bir ücretsiz kullanım hakkı tanımayacak. Apple’ın başta Amerika olmak üzere Avrupa’da bu rakamlarda bir ücretlendirme planı sunması tepki almamış olsa da Türkiye’de tepki alacağını düşünüyoruz. Yaklaşık 30 TL gibi bir rakamı Türkiye’de ki pek çok kullanıcının abartılı bulacağı açık. Bu sebeple şimdilik söylentilerden ibaret olan bu ücretlendirme planına takılmamak gerekiyor. En net bilgi yine Apple tarafından, bu yıl Haziran ayında gerçekleştirilecek olan WWDC 2015’te yapılacaktır.

İLGİLİ HABER:  Bugüne Özel Ücretsiz 7 Müthiş Uygulama

 

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?