Apple Yeni Macbook Pro’da 32GB’a Kadar Masaüstü Ram Kullanacak

0
77

Profesyonel kullanıcıların çağrısına cevap veren Apple 2017’de, 12 inç MacBook’a 16gigabayt’dan, 32 gigabayt’a kadar masaüstü RAM kullanarak üst düzey bir MacBook Pro modeli sunması bekleniyor.
KGI analisti Ming-Chi Kuo Pazartesi günü vermiş olduğu bir rapora göre, Apple 2017 dizüstü bilgisayarlarının dahili parçaları, özellikle de Intel’in Kaby Lake mimarisinin platform çapında benimseye odaklanabileceğini açıkladı.


Profesyonellerin ilgisini çekmeye çalışan Apple’dan, 32GB RAM’e sahip olacak olan 15″ bir MacBook Pro’yu, dördüncü çeyrekte üretmeye başlaması ve mevcut üst düzey modellerin hafıza miktarını ikiye katlaması bekleniyor. 
Kuo, mevcut bellek sistemi tasarımlarının kısıtlamalarından kurtulmak için masaüstü RAM’ı kullanmaya zorlandığını söylüyor.

Açıkçası Apple, en son çıkardığı ToucBar özellikli Macbook Pro’da 16 gigabayt’dan daha fazla ram kullanmaya izin vermediğinden dolayı, profesyoneller için kötü bir izlenim bıraktı. 

Müşteri eleştirilerine tepki olarak Apple, hareketin pil ömrünü en yükseğe çıkarmak amacıyla yapıldığını söyledi.

(Pil ömrüde mağlum)
Aynı zamanda Worldwide Marketing’in SVP’si de olan Phil Schiller, daha yüksek miktarların taşınabilir bilgisayarlarda kullanımı için uygun olmayan, az güç tüketen bir bellek denetleyicisinin kullanılmasını gerektirdiğini söyleyerek, RAM’lerin 16GB’a kadar sınırlanılması kararını savundu.
Schiller, Kasım ayında “MacBook Pro, 2133MHz’e kadar çok hızlı 16GB LPDDR RAM kullanıyor” demişti. 

 “32GB’lık belleği desteklemek, yüksek güç isteyen DDR bellek kullanmayı ve ayrıca pillerin yerini azaltabilecek farklı mantık kartı tasarımı gerektiriyor. Her iki faktör de pil ömrünü kısaltıyor. ” demişti.
Yüksek bellek paylaşımı sağlamak ve pil ömrü performansını mevcut MacBook Pro modelleriyle aynı seviyede tutmak için Apple’ın gelişmekte olan LPDDR4 veya DDR4L gibi bir bellek teknolojisine geçmesi gerekecek. Bu tür donanım, bu yılın ilerleyen aylarında piyasaya sürülecek.
Kuo, Apple’ın 2017 yılının üçüncü çeyreğinde 13 ve 15 inç’lik yeni MacBook Pro’ların üretimine başlamasını bekliyor.
2015 MacBook’unun ince ve narin yapısı onu 8GB ram kullanmaya itmiş ve profosyenillikten uzak bir yapıya sokmuştu. 
Ayrıca bu kadar düşük özelliklere rağmen gelen yüksek fiyatlar müşterileri üzdü. Apple bu sene büyük indirimlere gidebilir. 
Bu sene çıkacak Macbook’lar hakkında beklentileriniz nelerdir?

İLGİLİ HABER:  2018 Macbook Pro Isınma Sorunu Güncellemesi Aldı

Touchbar’lı Macbook pro’dan memnunmusunuz?
Yorumlarınızı bekliyorum.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?