Apple Yeni Bir OLED Tedarikçisi Bulabilir

0
56
OLED ekran

Akıllı telefonların dev markalarından biri olan Apple, iPhone modellerinin üretiminde hala tam olarak bağımsız değil. Markanın bu alanda yaşadığı en büyük sıkıntı ise ekran teknolojileri. Öyle ki Apple geçtiğimiz yıla kadar tüm modellerinde LCD ekran kullanımı gerçekleştirdi. LCD ekran kullanıldığı gibi bu ekranlarda yer verilen teknolojilerde genel olarak aynı tutuldu. İlk defa iPhone X modeliyle OLED ekran teknolojisine geçiş yapıldı ve açıkçası Apple tarafından OLED ekran sevildi.

Sadece Apple değil, iPhone kullanıcıları da OLED ekranları bir hayli sevdi. Bu durumun farkında olan Apple’ın yeni akıllı telefon modellerinde ise OLED ekran kullanacağı açıklanmıştı. İşte sıkıntı tam olarak burada karşımıza çıkıyor.

Apple Ekranları Kimden Alacak?

Apple’ın bu kısımda en büyük sorunu ekran maliyetleri. Marka bunun için OLED ekran konusunda en büyük üretici olan Samsung ile anlaşmıştı. Yapılan anlaşmanın Samsung’a getirdiği gelirle beraber Apple’ın durumda farklı bir sistemle karşı karşıya kaldığını gördük.

Öyle ki marka satılan her telefondan Samsung’a ekran parası ödemek zorunda kaldı. Yeni modeller içinde baş tedarikçi yine Samsung olsa da maliyeti biraz daha düşük bir seviyeye çekmek için LG ile de OLED anlaşması yapılmıştı. Tabii ki LG tarafından sunulacak olan 3-5 milyon OLED ekran yeterli olmayacak ancak fiyat kırma konusunda etkili olacak.

OLED ekran

Şimdi ise bambaşka bir tedarikçinin daha ortaya çıkacağı ve Apple’ın elini güçlendireceği söyleniyor. Bu kez hamle Çin’den geldi. Devlet destekli olarak BOE Technology firmasının OLED ekran üretmeye başladığından söz ediliyor. Markanın OLED ekran üretmesinin tek nedeni ise Apple. Apple’ın bu durumunu yeni bir Pazar olarak gören firmanın çoktan hazırlıklara başladığı iddiası da var.

Yeni modellerin ekranlarının üretilmesi için öncelikle Apple ile anlaşma yapmak gerekiyor. İşte bu nedenle BOE firmasının çoktan üretime geçtiği ve yeterli sayıda ekran üretim kapasitesine ulaşmaya çalıştığı belirtiliyor. İki firma arasında resmi bir konuşma ise şu ana kadar yapılmış değil.

İLGİLİ HABER:  En iyi 20 ücretli iPhone oyunu - Nisan 2020

İlginizi Çekebilir: HomePod Özel Etkinliği Duyuruldu

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?